Na ovoj stranici možete pratiti naše istraživanje o životu u svemiru i potragom za "Novom Zemljom".

Zainteresirani učenici mogu se uključiti svojim savjetima, informacijama, slikama  .... u učionici broj 6 :)

Našu priču započinjemo na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS)...

JESTE LI ZNALI KAKO SE JEDE U SVEMIRU?

Većina hrane je u obliku smrznutog ili konzerviranog proizvoda. Menije sastavljaju uz pomoć nutricionista prije odlaska u misiju. Svaki član ima zasebne pakete s hranom. U kuhinji imaju 2 grijača hrane,hladnjak i spremnik vode. Pića koja dolaze u obliku dehidriranog praška (slično Cedeviti!) miješaju s vodom prije konzumacije. Noževi i vilice su magnetom prihvaćeni za pladanj kako ne bi odletjeli (NEMA GRAVITACIJE),a takav pribor se koristi za kruta jela.

Važno je pokupiti sve ostatke hrane kako ne bi začepili filtere zraka ili oštetili opremu.

KAKO SE OKUPATI BEZ GRAVITACIJE?

Postaja nije opremljena tušem pa za higijenu koriste mokre krpe (slično vlažnim maramicama).

Da bi uštedili vodu moraju koristiti jestivu pastu i suhi šampon koji se utrlja u kosu i obriše ručnikom.

Kao i svi mi moraju na toalet. Na ISS-u Imaju  2 svemirska toaleta koji koriste ventilatorski sustav usisavanja (nema vode!).

Čvrsti otpad (stolica) stavljaju u osobne vrećice,koje se kasnije stavljaju u aluminijske kontenjere,koji se poslije spaljuju u atmosferi prilikom pada kroz nju.

Urin se skuplja i pretvara u vodu koju korite na postaji.

Živjeli!

Pripremile: Analena Kovač i Lucija Matešić 6.b

Zanima vas kako je slagana Međunarodna svemirska postaja?

Pogledajte ovu animaciju .... NASA (National Aeronautics and Space Administration (NASA) je državna institucija SAD-a koja se bavi svim pitanjima koja se vezuju uz prisustvo čovjeka u Svemiru.

Želite saznati kada se može vidjeti Međunarodna svemirska postaja iznad Hrvatske?

NASA je pokrenula projekt "Spot the station" u kojem možete sudjelovati na način da se prijavite putem elektroničke pošte. Zatim će vas NASA obavijestiti kada i gdje na nebu iznad Hrvatske možete pratiti prolaz ISS-a.

Svi zainteresirani prijavite se na poveznici http://spotthestation.nasa.gov/

ŠTO SU ASTEROIDI?

Svemirske stijene nastale sudaranjem svemirskih tijela,a  dovoljno velike da uzrokuju katastrofalne štete u sudaru sa Zemljom. Glavni izazov znanstvenicima je razvijanje načina kako razbiti asteroide dok su još u svemiru (često ste gledali i filmove na ovu temu!).

Inače asteroidi omogućavaju pogled u prošlost svemira, a na koje načine opisati ćemo u narednim člancima!

Slijedi...let u svemir iz Hrvatske?

« Ožujak 2024 »