SUSRET U ŠKOLI: Komunikacija, suradnja i druženje

U sklopu programa za razvoj građanskih kompetencija „Poštujmo različitosti“ našu su školu posjetili korisnici Centra za rehabilitaciju Zagreb. Nakon prošlogodišnje posjete učenika i stručnih suradnica Centru, petero korisnika posjetilo je naše učenike i upoznalo život škole. Cilj programa je razvoj pozitivnih životnih vrijednosti, poticanje empatije, samopoštovanja i stjecanje kompetencija za suživot s osobama s posebnim potrebama. Susret je organiziran kao jednodnevno druženje, a domaćin susreta bio je 8. c razred i učiteljica Nikolina Ćerlek.

Pripremom kolača i osvježenja, u realizaciji susreta sudjelovali su i roditelji. Program u našoj školi provode stručne suradnice i defektologinja Natalija Hrnkaš, a druženju u prostoru knjižnice i blagovaonice prisustvovala je i ravnateljica Mara Mamuza. U obilasku škole, naši prijatelji posjetili su učenike na nastavi i prenijeli im svoja iskustva odrastanja i rehabilitacije. Kako su učenici doživjeli susret u školi, saznajte u tekstu Vanje Prgometa, jednog od domaćina:

Dan je započeo uobičajenim ritmom. Sasvim običan utorak.  Sati su polako odmicali, a na satu Kemije sam zapazio kako se nekolicina učenika sprema za izlazak iz učionice. Sa znatiželjom sam upitao prijateljicu kamo ide, a ona mi je odgovorila da se sprema za doček korisnika iz Centra za rehabilitaciju Zagreb. Uskoro je zazvonilo zvono. Veliki je odmor. Polako sam silazio stepenicama i ugledao neke prijatelje iz razreda kako se smiju i zabavljaju. Doista dirljiv prizor! Na satu Povijesti, nekoliko minuta poslije zvona, začulo se kucanje i u razred su ušli Maja, Aco, Marko, Enes i Ivan – naši gosti. U početku su bili malo sramežljivi, no onda su se opustili i oraspoložili cijeli razred. Profesorica ih je pozdravila i opisala svoj posao s učenicima, a Enes nam je pokazao poznavanje geografije na karti.  Marko je bio jako uzbuđen, skakao je i smijao se.  Aco se zabavljao gledajući kroz prozor, a šutljiva Maja pomno je pratila situaciju. Ivan se našao u zagrljaju profesorice Zdenke i svakome uljepšao dan osmijehom.  Nakon toga smo se  uputili u druge učionice. Ondje su nam pokazali svoje znanje iz Matematike i Hrvatskog jezika, a profesorica Ana Kovačević s njima je prošla zagonetke koje su odgonetnuli bez odugovlačenja. Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture zabavili su se dobacivanjem lopte s učiteljem Tomislavom. Nakon obilaska po učionicama, na red je došao ručak. Ondje su se počastili kolačima i narescima. Vrijeme smo proveli razgovarajući o filmovima i serijama. Poslije pauze, uputili smo se u knjižnicu gdje je bila organizirana radionica. U knjižnici na je dočekao knjižničar Ivan i učenica Maria Vuletić koja je radionicu uljepšala sviranjem klavijature. Na radionici se izrađivao kolaž, kompozicija vlaka s fotografijama korisnika i učenika. Našim je prijateljima vožnja vlakom bilo uzbudljivo iskustvo. Mislim da je pala i jedna simpatija jer je Aco našoj Gabrijeli poklonio crtež bagera, traktora i kamiona. Ideja ove posjete bila je komunikacija, suradnja i druženje, a tako je i bilo. Shvatio sam kako je tužno sto se mi redovito fokusiramo na materijalno dok ovi ljudi sreću pronađu i u bojanju vlaka na papiru. Ponekad bismo se trebali zapitati kakvi smo mi ljudi.

objavio: Marijana Pleše   datum: 15. 5. 2014.

« Svibanj 2024 »