SVATKO JE PO NEČEMU POSEBAN – predstavljanje zbirke „Posebnosti“

Naši su se dugoselski spisatelji međusobno dogovorili da stvore knjigu koja bi nama mladima, ali i onim nešto starijima, mogla objasniti neke pojedinosti o posebnostima.

S tom željom, okupilo se šest autora koji su zajedničkom voljom i maštom napisali jednu POSEBNU knjigu o POSEBNOSTIMA. Među njima istaknule su se i djelatnice naše škole, Zdenka Knežić, nastavnica povijesti, i Ivana Delač, školska psihologinja. Ostali autori ove knjige su Dragica Pjevac, Renata Veličan, Jasminka Zagorac i Branko Banković.

U četvrtak, 25. travnja 2013. godine, u večernjim satima u predvorju naše škole, održano je predstavljanje knjige "Posebnosti". Na samom početku priredbe, učenice i učenici naše škole, inače članovi Družine „Preporod“, izveli su igrokaz o posebnostima. Zabavili su publiku i zagrijali atmosferu. Nakon zanimljivog uvoda, profesorica Zdenka Knežić sažeto nam je ispričala povijest naše škole, a psihologinja Ivana Delač ukratko predstavila zajedničku knjigu i pročitala odabrane odlomke. Pored toga, školska je psihologinja napomenula da je veoma važno biti svoj, biti jedinstven, jer smo svi, upravo po toj osobini − posebni. Ubrzo je uslijedio baletni nastup bivše učenice naše škole. Potom je gospođa Renata Veličan ispričala simpatičnu priču koja ju je navela da napiše svoj dio knjige Posebnosti pod naslovom Pravi vlak − igra i mašta (ne) mogu svašta. Kasnije je pozvala svog dugoselskog prometnika koji je zviždukom pokrenuo pjesmu učenika 3. razreda, koji su, pod vodstvom učiteljice Aleksandre Vajzović-Carić, na školskom stepeništu uz koreografiju složno izveli poznatu Himnu zadrugara.

Predstavljanje knjige trajalo je kratko, ali je bilo vrlo raznoliko i nepredvidivo. Učenici i njihovi roditelji zabavili su se i opustili u dječjim izvedbama, koje za pravo dokazuju našu posebnost i jedinstvenost.

Nakon predstavljanje knjige, Katarina Galić i ja, Marija Grgošić, učenice 8. a razreda, intervjuirale smo gospođu Dragicu Pjevac, idejnu začetnicu zbirke Posebnosti.

Što vas je navelo da započnete rad na knjizi Posebnosti?

·         Cijelo sam vrijeme razmišljala o djeci. Ova je knjiga zapravo posveta djeci jer su oni budući građani.

Je li bilo teško raditi s mnogo autora i kako ste se dogovorili oko pisanja knjige?

·         Ne, nije bilo teško, i to zato što smo mi baš posebni. Ja sam oduvijek voljela pisati i čitati, a vlastito iskustvo pomoglo mi je pri odabiru autora knjige. Od početka sam znala da bi tekstove trebao napisati barem jedan psiholog i jedan nastavnik. Ako hodate otvorenih očiju i slušate otvorenim ušima, možete znati gdje, kada i s kime napisati knjigu.

Koja je najvažnija pouka Posebnosti?

·         Ogledalo, odnosno psiha, najveća je pouka, jer je ono naše umno stanje. Prvo je potrebno shvatiti sebe i svoju posebnost i sposobnost, a tek onda možemo raspolagati drugima.

Smatrate li da je knjiga zanimljiva djeci našeg uzrasta?

·         Smatram da je knjiga zanimljiva za one od 3. razreda pa nadalje, za cijeli život. U ovoj knjizi je sadržan život, opis života.

Jeste li pomislili kako je ova knjiga preozbiljna za osnovnoškolce?

·         Knjiga nije preozbiljna za djecu jer i ona znaju ozbiljno razgovarati. Djeca su odlični sugovornici. Uz pomoć ove knjige, dijete može izabrati pravi put.

Što vam se najviše svidjelo u radu s kolegama prilikom pisanja ove knjige?

·         Svidjelo mi se što sam dobro odabrala suradnike. Oni su napravili upravo ono što su trebali i što sam očekivala. Oko naslova mi je pomogao unuk Sven, on je rasvijetlio jedan dio mojih priča, dao mi je ideje.

Pišete li u slobodno vrijeme?

·         Puno pišem, ali mnogo toga što napišem ne ugleda svjetlo dana. Vrlo je važno znato da ono što držiš u sebi ponekad nije dovoljno za knjigu, već je potrebno mnogo više. Inače, pišem o onome što me muči.

8. Imate li u planu pisanje nove knjige i o čemu volite pisati?

Obožavam djecu i pisanje pjesama. Htjela bih pisati o ljudima koji su ovdje živjeli, opisati ih. Želim istaknuti njihova mala djela i detalje života koji su zaboravljeni.

U nastavku pogledajte kratki video i doživite dio atmosfere s predstavljanja knjige!

Marija Grgošić, 8.a

objavio: Krešo Urek   datum: 6. 5. 2013.

« Svibanj 2024 »