7.C U POSJETU CENTRU ZA REHABILITACIJU ZAGREB

U petak, 7. prosinca, naš je razred u pratnji defektologinje Natalije Hrnkaš, psihologinje Ivane Delač i razrednice Nikoline Ćerlek u 10 sati ujutro krenuo u posjet Centru za rehabilitaciju Zagreb, podružnica Paunovac

Posjet je organiziran u sklopu projekta „Poštujmo različitosti“ koji se provodi u našoj školi, a psihologinja nas je na Satu razrednika dobro pripremila i objasnila nam što ćemo vidjeti u Paunovcu i kako se trebamo ponašati.

Taj smo se dan okupili u našoj knjižnici oko 8 sati da dovršimo zamatanje darova koje smo pripremili za korisnike Centra. Slatkišima smo napunili čizmice koje smo sami izradili kroz prethodni tjedan, a izradili smo i plakat koji je, u obliku novogodišnjeg bora, prikazivao otiske naših dlanova. Na putu za Zagreb bilo nam je zabavno, pjevali smo i smijali se.

Pred Paunovac smo stigli oko 11 sati. Dočekala nas je naša bivša defektologinja Ana Barišić. Ona je bila jako sretna što nas opet vidi. Lijepo su nas ugostili, odveli su nas u blagovaonicu s velikim prozorima i s puno umjetničkih slika, gdje su nam korisnici Centra poslužili sok i kiflice, a voditeljica Centra Zvjezdana Pejić govorila nam je o Paunovcu.

U tom se Centru nalazi oko 50 korisnika od kojih 15-ak tamo i živi, jer nemaju ni roditelje ni ikoga da se brine za njih, a ostali vikendom i praznicima idu kući. Tu se također održava nastava na kojoj korisnici Centra uče jednostavne stvari koje su im potrebne za svakodnevni život, a organiziraju se i razne radionice na kojima izrađuju različite stvari, kao što su razglednice, jastuci, torbe i keramički ukrasi. Posebno su nas se dojmili ukrasi na boru i ogromna zmija, a sve od napravljeno čepova vrlo pažljivo svezanih u čvorove, koje je izradio Ivan.

Nakon razgledavanja blagovaonice podijelili smo se u dvije grupe i krenuli u razgledavanje Centra. U svakoj prostoriji nalazilo se po petero djece i jedna defektologinja, radili su sa glinom, crtali, izrađivali čestitke... Bili su vrlo radosni i uzbuđeni jer smo im došli u posjet. Kada smo obilazili prostorije svakom smo korisniku dali plišanu igračku, slatkiše ili čizmicu. Bili su jako sretni zbog tih darova i mi smo osjetili njihovu sreću. Neki od nas čak su dobili i poljubac i zagrljaj. Vidjeli smo i njihove spavaonice koje su vrlo lijepe i uredne.

Nakon što smo obišli sve prostorije odgledali smo predstavu koju su nam oni pripremili i u kojoj su plesali i glumili planinare. To nam se svima jako svidjelo. Ali i mi smo imali nešto pripremljeno za njih – Filip Laštro svirao tamburicu, Katarina Cik violinu, a pjesmu božićnog ugođaja recitirali su Vjekoslav Petonjić i Vanja Prgomet. Na kraju smo svi dobili čestitke koje su oni izradili.

Taj je posjet na sve nas ostavio snažan dojam i puno smo o njemu razgovarali, dok smo se pješke spuštali s Paunovca u centar grada. Sreću te djece u Paunovcu nikad nećemo zaboraviti.

Učenici 7.c

Cijelu galeriju fotografija pogledajte ovdje!

U blagovaonici s voditeljicom Centra, uživamo u toploj dobrodošlici

Umjetnik Ivan s našom defektologinjom Natalijom

Dečki iz Paunovca su nam pokazali kako to oni idu na Sljeme

A saznali smo i kako nastaje umjetničko djelo

Filip Laštro na tamburici

Katarina Cik na violini

A uz malo improvizacije, tu je i recitacija

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 12. 2012.

« Svibanj 2024 »