BAKINE PRIČE

Dan djedova i baka obilježava se 2. listopada, a ove se godine – koja je proglašena Europskom godinom aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti – sretno uklopio i u Dječji tjedan.

Tim je povodom 4. d razred posjetila gospođa Štefanija Habečić, baka učenice Sare Habečić, kako bi kroz priču učenicima iz prve ruke približila duh prošlih vremena te svakodnevni, praktični život na selu.

Nimalo ne oklijevajući, učenici su redom postavljali svakojaka pitanja, a baka Štefanija strpljivo je odgovarala i pripovijedala im o svom domaćinstvu u kojem su domaće životinje „ravnopravni“ stanovnici te pričala o svojim znanjima koja su potrebna za poljoprivrednu djelatnost, kao što je primjerice vožnja traktorom. Osim toga, poljoprivredno gospodarstvo bake Štefanije uopće nije obično: tu se uzgajaju mnoge domaće kulture, ali i krumpir batat i kikiriki. Život na selu bake Štefanije zapravo je jedan veliki pogon u kojem ona i njezina obitelj sve sami proizvode – pravi se domaći sir i vrhnje, peku se razni pekmezi i sprema se zimnica.

Učenici su također bili vrlo zainteresirani za priče iz djetinjstva bake Štefanije, a ona se rado prisjećala školskih dana, druženja poslije škole i svakodnevnog pješačenja iz Velike Ostrne do škole ili crkve u  Dugom Selu. Ispričala je učienicima kako se iz Hrvatskoga zagorja u Dugo Selo doselila s 10 godina, kako je pohađala našu školu i kako su u njeno vrijeme učitelji bili jako strogi. Jako je voljela likovnu kulturu, učila je ruski, a kao najljepše trenutke iz djetinjstva izdvojila je pohod u Dugo Selo na misu Polnoćku, koji je uvijek bio praćen dječjom pjesmom.

Učenici su se oduševili pričama bake Štefanije, a na kraju druženja kušali su jabuke, domaći kukuruzni kruh i sir koje je za njih pripremila nasmijana baka.

objavio: Krešo Urek   datum: 10. 10. 2012.

« Svibanj 2024 »