PSIHOLOGINJA U ULOZI SPISATELJICE

Da lektira ne mora uvijek biti dosadna, uobičajena, a ni traumatična, doživio je prošloga petka, 1. lipnja 2012., 5. b razred. Naime, na satu lektire ugostili su školsku psihologinju Ivanu Delač koja im je otkrila svoje posve drugo lice – naime, ona je i spisateljica za djecu.

U suradnji sa razrednicom i profesoricom hrvatskog jezika Katarinom Jularić i školskom knjižničarkom Ladom Grdan organiziran je susret sa spisateljicom Ivanom Delač, koja je u našoj školi poznatija kao psihologinja, dok je izvan zidova škole poznatija kao mlada i perspektivna spisateljica za djecu. Ivana Delač napisala je roman Pegazari, zahvaljujući kojemu je 2010. godine osvojila nagradu SFERA za najbolji dječji roman fantastike objavljen u 2009. godini. Prije no što se upustila u pisanje romana Ivana Delač, pisala je fantastične priče za djecu i odrasle te također 2008. godine osvojila 1. nagradu Istrakona za priču Reminiscencije oženjenog vilenjaka te nagradu SFERA za najbolju kratku priču objavljenu u 2007. godini (Post Mortem). Također su joj priče zastupljene u sljedećim zbornicima: Zastupljena je u zbornicima: "Vampirske priče" (2006), "Priče o starim bogovima" (2007), "Dobar ulov" (2008), "Zmajev zlatni svitak" (2008), "Priče o divovima" (2008), "Treća stvarnost" (2009.), „Lakuna“ (2011.), „Turističke priče“ (2011.), „Astrolab gladi“ (2012.) i „Kontakt“ (2012.).

Kako u našoj školskoj knjižnici postoji dovoljan broj primjeraka romana Pegazari, učenici 5.b razreda su za posljednju lektiru izabrali upravo roman školske psihologinje i, sudeći po reakcijama, živoj raspravi i mnoštvu pitanja koja su učenici postavljali psihologinji u ulozi spisateljice, učenici su bili jednostavno oduševljeni. Osim toga, razbijen je i uobičajeni princip metodologije obrade lektire i učenici su doživjeli nešto novo, što će zasigurno još dugo pamtiti kao pozitivno iskustvo.

Najviše ih je oduševila mašta autorice, fantastični elementi kojima roman obiluje. Tu ćete sresti mnoštvo neobičnih likova s neobičnim imenima, konji govore, a ljudi se dijele na bijele i plave.  Osim što je svima knjiga bila zabavna, učenici su izvukli i pouku, a ta je, po riječima Dore Akmačić, da stvarnost ne bismo trebali odbacivati, već je prihvatiti onakvom kakva jest te je pokušati promijeniti.

Pročitajte komentare učenika na pročitano djelo i na susret:

Najviše mi se svidjelo kada je spisateljica rekla da će pisati novi dječji roman.

Ivan Rončević, 5.b

Knjiga je bila super i jako mi se svidjela. Najviše su mi se svidjeli Pegazi. A nije mi se svidjelo kako lovci otimaju Bijele i pretvaraju ih u lovce.

Patrik Koštek, 5.b

Knjiga mi je bila jako zanimljiva. Bilo mi je najdraže ono s Kamenom teleporterom ili to što se Kamen utopli kada se približi opasnost. Ali sve u svemu, knjiga je bila super.

Ilija Budim, 5.b

Knjiga mi se jako svidjela. Knjiga, a i sam njezin naslov jako je zanimljiv. Svidjelo mi se što je spisateljica imala bujnu maštu.

Analena Kovač, 5.b

Knjiga mi se jako svidjela. Drago mi je što je spisateljica bila vrlo maštovita. Najbolji dio knjige bio je kada je Dado bacio Kristinine knjige u lokvu i tada je ona našla i uzela crveni kamen i otišla u svijet Pegaza.

Iva Slišković, 5.b

Sat sa spisateljicom bio mi je super. Taj je sat baš brzo prošao i napisala je dobru knjigu.

Mihael Ćorluka, 5.b

Na satu mi je bilo jako zanimljivo jer sam sada bolje shvatila knjigu i sve sam čula iz prve ruke. Pitanja i odgovori bili su zanimljivi iako mi se činilo da smo neke odgovore sami mogli otkriti prilikom čitanja. Atmosfera u razredu bila je odlična. Nisam ni očekivala da će biti ovako zanimljivo.

Lucija Matešić, 5.b

Najviše mi se svidjelo kada je Kristina otišla u drugi svijet i postala Ereja. Ono što mi se najmanje svidjelo je to da su Kristinu izbjegavali zato što je voljela knjige i uvijek ih čitala.

Matea Marković, 5.b

Knjiga Pegazari je super knjiga. Bilo je jako lijepo čitati o nestvarnom svijetu. Stvarni svijet je dosadan, u njemu se ne događa ništa slično kao u Eponiji. Mislim da su svi moji prijatelji zadovoljni ovom knjigom baš kao i ja.

Franciska Brizić, 5.b

Jako me se dojmila spisateljica Ivana Delač. Zapravo nam je ispičala svoju priču koju je napisala s deset godina. Svidjelo mi se i to što je na svako pitanje imala odgovor. mislim da smo se i mi njoj svidjeli i da je bila pod dojmom.

laura Geljić, 5.b

objavio: Krešo Urek   datum: 4. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »