POKRENIMO ZEMLJU!

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja već više od četrdeset godina, a broj država koje na taj način izražavaju brigu za naš planet i pridonose osvještavanju ekološke svijesti povećava se iz godine u godinu i dostigao je brojku od 150 država svijeta. Hrvatska ga slavi od 1990. godine, a ove ga je godine i naša škola proslavila vrlo aktivno.

Naime, naši najmlađi bili su i najpoduzetniji. U atriju škole učenici 1.c razreda, s učiteljicom Sanjom Todorić i asistenticom u nastavi Valentinom Herak, posadili su raznovrsno cvijeće od maćuhica pa sve do tulipana te na taj način formirali svojevrsni mali cvjetni kutak koji je, uz novouređenu klupu, atrij „obukao“ u jedno sasvim novo, cvjetno, ruho.

S druge strane, učenici 2.d razreda, pod vodstvom učiteljice Aleksandre Vajzović Carić, sudjelovali su u radionici izrade plakata na kojima su vrlo jasno izrazili svoj stav prema Zemlji i poslali svojevrsni apel svojim prijateljima, kolegama i drugim učiteljima za spas naše planete kojoj prijeti ekološko uništenje. Neke od poruka, kojima su pokazali zavidnu razinu ekološke osviještenosti, su: „Čuvajmo našu Zemlju – ona je naš jedini dom!“, „Ne bacajte smeće!“, „Reciklirajte otpad!“, „Spriječite onečišćenje!“, „Gradite odlagališta!, „Uredite okoliš!“, „Štedite energiju!“, „Sadite šume!“ i „Mi ljudi ne činimo prirodu – priroda čini nas!“.

Očito da su najmlađi i najozbiljnije shvatili ovogodišnji moto pod kojim se obilježava Dan planeta Zemlje – „Pokrenimo Zemlju!“ – i jedan od glavnih ciljeva ovogodišnje kampanje „Milijarda zelenih djela“. Ozelenivši školski atrij, posadivši cvijeće i odaslavši ekološke poruke o čuvanju okoliša i osiguravanju obnovljivih izvora energije i naša se škola uključila u ovaj planetarni pokret.

Pročitajte i kratku dramu učenice Katarine Juričić, 1.e.

DAN PLANETA ZEMLJE

Mjesec:           Sestrice Zemljice, rođendan ti sretan!

Zemlja:            O, brate, hvala!

Mjesec:           Pa, sestro, to nije ništa. Svaki dan si sve bljeđa i prljavija.                                  Neka ti danas bude sretan dan.

Zemlja:            Brate, nikad nisam imala boljeg brata.

(Zemlja i Mjesec se grle.)

Katarina Jurišić, 1.e

objavio: Krešo Urek   datum: 25. 4. 2012.

« Svibanj 2024 »