TRI SNJEGOVIĆA I SRCE U SNIJEGU

U iščekivanju toplijih dana i buđenja prirode, još jednom navraćamo na zimsku temu. Ovoga puta nije riječ o likovnim radovima i sastavcima, nego o odlasku na snijeg i održavanju nastave u snježnom ambijentu.

Pitate se zašto izlaziti van ako snijeg možemo promatrati iz tople učionice, no želja nam je bila dodirnuti snijeg, osjetiti njegovu svježinu i tako biti u neposrednom kontaktu s prirodom, ali i pokušati od njega napraviti umjetničko djelo.

Tako su umjesto dvoranskih papuča i opreme za tjelesnu kulturu, učenici 2. d razreda na nesvakidašnju nastavu ponijeli sanjke, zimske jakne, krznene čizme, rukavice i šalove. Ovo je ujedno bila prilika da se poveže gradivo prirode i društva, tema voda i njezinih agregatnih oblika, odnosno važnost vode u prirodi i ekološka svijest o čuvanju životnog okružja. Tu korelaciju učenici su najbolje doživjeli u izradi 3 snjegovića, gdje je uz tjelesnu pripravnost i snalaženje u snježnim uvjetima, trebalo primijeniti i umijeće oblikovanja prirodnog materijala, a neizostavni dijelovi snjegovića, njegove oči, usta nos i kapa bili su isključivo ekološki materijali, odnosno koštunjavo voće. Uz izradu snjegovića i izbor najuspjelijeg među njima, učenici su se natjecali u izradi što veće kugle od snijega, a druženje je nastavljeno zajedničkim sanjkanjem niz snježne bregove u dvorištu škole.

Osim drugašića, pojavu velike količine snijega iskoristili su i učenici osmih razreda koji su se, pod vodstvom profesorice likovne kulture Barbare Biđin, okušali u land artu, odnosno u umjetnosti oblikovanja zemlje, koja koristi isključivo materijale iz prirode, tj. dijelove okoliša kao što su kamenje, grane, slama, bilje i slično. Naravno, naši su učenici koristi snijeg kao osnovni materijal, a rezultat je bilo veliko srce u snijegu na kojemu su bile kompozicijski osmišljeno raspoređene snježne grude različitih veličina.

Fotografije pogledajte u galeriji!

objavio: Krešo Urek   datum: 26. 2. 2012.

« Svibanj 2024 »