ZIMA NE POPUŠTA – POMOZIMO SUGRAĐANIMA!

Zima se ovih dana pokazuje u svom pravom ruhu. I dok smo priželjkivali snijeg i zimski ugođaj, misleći da nas je zaobišla, priroda je potvrdila svoju nepredvidivost i cijelu zemlju okovala snijegom i ledom.

Svjedoci smo svakodnevnih poteškoća koje izazivaju vremenski uvjeti, od problema u prometu do povećane potrošnje energenata. U nekim je krajevima zima poprimila razmjere prirodne katastrofe, iznenadivši tako stanovnike svojom hirovitom ćudi. Zimski uvjeti traže od nas brzu prilagodbu, čišćenje snijega, komunalnu solidarnost, olakšavanje nastale situacije, posebno za stariju populaciju.

Stoga, ovom prilikom prenosimo apel Crvenog križa te molimo naše učenike i djelatnike da se solidariziraju sa starijim osobama i općenito sa osobama u potrebi i to u vidu posjeta kućama i spremnosti na osiguravanje prohodnosti prilaza, čišćenju snijega i leda te drugim oblicima pomoći. U najzabačenijim dijelovima zemlje, Crveni križ i njegovi volonteri stanovnicima osiguravaju hranu i lijekove, odjeću i drva za ogrjev, a beskućnicima u gradskim sredinama osiguravaju prenoćište u grijanim prostorima.

Nadamo se da ovakvi uvjeti neće dugo potrajati, no još jednom sve pozivamo na spremnost pružanja pomoći kako bi ovu zimu svojim susjedima i sugrađanima koji trebaju pomoć učinili što.

Sa Internet stranice Crvenog križa Dugo Selo preuzeli smo:

Preporuke Ministarstva zdravlja na mjere zaštite tijekom niskih temperatura – savjeti za ponašanje

Savjeti za ponašanje

1. Preporuča se pratiti vremensku prognozu, kao i upozorenja vezana uz ekstremno niske temperature i nepovoljne vremenske prilike. Posebno su za pothlađivanje opasne situacije kada je uz niske temperature prisutan i vjetar i ako pada snijeg.

2. Na ekstremne vremenske prilike posebno su osjetljivi mala djeca i stariji ljudi.

3. Izlazak po ekstremnoj hladnoći treba izbjegavati, međutim za one koji moraju izaći  preporuča se  oblačenje tople odjeće koja  treba biti slojevita i ne preuska, vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu, po mogućnosti od vune, polipropilena i svile koja zadržava više topline u unutarnjim slojevima od pamuka. Potrebno je  zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama, te vrat, lice i usta prekriti šalom.

4. Izuzetno je važna nepropusna,  topla i komotna obuća.

5. Srčanim bolesnicima kao i onima oboljelim od respiratornih bolesti preporuča se izbjegavati izlaganje niskim temperaturama, posebice u ranojutarnjim i noćnim satima.

6. Ne ignorirajte osjećaj hladnoće kao ni drhtavicu koji nas upozoravaju da se trebamo utopliti ili prekinuti boravak na hladnoći.

7. U slučaju pothlađivanja utopljivati se postupno zamatanjem u deku uz izvor topline, te konzumiranjem toplih napitaka, najbolje nezaslađenog čaja.

8. U slučaju jačeg pothlađivanja, odnosno  pojave simptoma poput trnjenja,  gubitka osjeta, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju crvenu kožu okrajina, potrebno je potražiti pomoć svog izabranog liječnika obiteljske medicine.

9. Preporuča se kontinuirano  uzimati dovoljne količine  toplih  napitaka, čak i ako ne osjećate žeđ, a alkohol i prevelike količine kofeina treba izbjegavati jer izazivaju širenje krvnih žila i daljnji gubitak tjelesne topline.

10. U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega potrebno je izbjegavati izlazak, osobito starije osobe, radi povećane mogućnosti ozljeđivanja odnosno padova i lomova.

objavio: Krešo Urek   datum: 10. 2. 2012.

« Svibanj 2024 »