PREDAVANJA ZA UČENIKE NIŽIH RAZREDA

Pored svih predblagdanskih priprema, ovoga su tjedna u našoj školi organizirana i dva vrlo važna gostovanja.

Iako česta posjetiteljica škola, naša prva gošća – doktorica Danica Herc Cerovac, liječnica s dispanzera za školsku medicinu iz dugoselskog Doma zdravlja – imala je posebni zadatak. Naime, ovoga puta doktorica nije „pikala“ učenike, kako se to među našim učenicima na spomen posjete doktorice kaže, nego je upriličeno edukativno predavanje s temom koja će uzrastu učenika četvrtih razreda postajati sve zanimljivijom, a to je pubertet i promjene koje se događaju odrastanjem.

Predavanje je tako obuhvaćalo pojašnjenje pojmova vezanih za pubertet te stručno objašnjavanje tjelesnog razvoja čovjeka, karakterističnog za ovaj predpubertetski stadij života. Osim toga, u predavanju se gospođa Herc Cerovac osvrnula na štetnost konzumacije opijata te na zdravstvene i socijalne posljedice koje opijati uzrokuju. Naglasila je važnost redovite i zdrave prehrane, i to na praktičnim primjerima, što se nekim učenicima, sudeći po izrazima lica, i nije naročito svidjelo. Neovisno o tome, u današnje vrijeme kada je brza hrana česta na menijima naših učenika, ali i roditelja, valja osobito inzistirati na usvajanju zdravih prehrambenih navika. Uz ove je teme usko vezano i pitanje higijene, njezina važnost u svakodnevnom životu, te posebno u situacijama koje pogoduju razvoju infekcija i drugih oboljenja, koja se pojavljuju kao posljedice slabe tjelesne higijene.

Nakon predavanja, učenici su mogli postavljati pitanja o raznim aspektima ovih tema na koje je naša gošća spremno odgovarala.

Drugo predavanje organizirano je za učenike drugih razreda. Gosti predavači bili su dvojica djelatnika iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje, a ne manje interesantna tema bila je preživljavanje u situacijama kao što su elementarne nepogode potresa ili požara. Uz primjere iz prakse, predavači su posebnu pažnju posvetili prevenciji ponašanja koje dovodi do neželjenih posljedica, bilo da se radi o nezgodama u vlastitom domu, koje nastaju nepažnjom ili opasnim igrama, ili nezgodama koje se mogu dogoditi na javnom mjestu kao što je škola.

Učenicima su zorno objašnjeni ponašanje i zaštita u mogućoj situaciji potresa, što se smije i što se ne smije u takvim situacijama raditi, kako se učinkovito zaštiti od težih posljedica potresa te kako sudjelovati u rješavanju posljedica srušenih objekata. Poseban interes naših učenika izazvao je specijalno obučeni pas, s njuhom 30 puta jačim od ljudskoga, dvogodišnja Onna, koja je disciplinirano sjedila i zajedno s učenicima pratila predavanje.

objavio: Krešo Urek   datum: 13. 12. 2011.

« Svibanj 2024 »