AKCIJA SKUPLJANJA OTPADNIH BATERIJA

S približavanjem postizanja svih uvjeta za stjecanje statusa eko-škole i prvih oglednih posjeta predstavnika Međunarodnih Eko-škola u Republici Hrvatskoj, sredinom ovog mjeseca priključili smo se ekološko-edukativnoj akciji skupljanja iskorištenih i starih baterija koju u školama i drugim ustanovama provodi tvrtka C.I.A.K iz Zagreba.

Baterije koje svakodnevno koristimo, osim što su nezamjenjivi dio elektronskih naprava poput daljinskog upravljača, svjetiljki, igračaka i drugih korisnih uređaja, one istovremeno, zbog svog kemijskog sastava i nesavjesnog odlaganja nakon upotrebe, štetno utječu na okoliš i mogu biti opasne za zdravlje ljudi i životinja. To se u prvom redu odnosi na velike baterije, automobilske akumulatore, ali nisu izuzete ni najmanje baterije ručnih satova.

Što nam, dakle, preostaje i na koji način mi sami možemo pridonijeti smanjenju štetnog utjecaja baterija? Pored klasičnih baterija postoje i baterije koje se mogu višekratno puniti. Njihova proizvodnja nije najsretnije rješenje za okoliš, ali ipak omogućuju duži period iskoristivosti i kao takve predstavljaju bolji izbor u nabavci baterija za vaše uređaje. No, imate li u svome kućanstvu baterija koje više ne koristite, nemojte ih baciti u smeće s ostalim otpadom. Postupite savjesno, razmislite o mogućnostima recikliranja!

Pozivamo vas da potrošene baterije donesete u školu i odložite u prepoznatljivu zelenu kutiju koja služi upravo toj svrsi: prikupljanju iskorištenih baterija. Zalaganje za čišći okoliš u prvom redu honorira priroda sama: dvorišta i vrtovi, ulice i parkovi grada u kojem živimo, voda koju pijemo i zrak bez kojeg ne možemo.

Osim toga, ova akcija ima i nagradni karakter. Naime, nagradu osvaja škola koja, u vremenskom razdoblju od 25. studenog do kraja ožujka 2012. godine, prikupi najveću količinu otpadnih baterija. Angažiraj se i ti!

objavio: Krešo Urek   datum: 4. 11. 2011.

« Svibanj 2024 »