MEĐUNARODNI DAN ŠKOLSKIH KNJIŽNICA

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana školskih knjižnica, koji se svake godine slavi posljednjeg ponedjeljka u listopadu, naši su Mladi knjižničari organizirali izložbu bookmarkera (odnosno, straničnika, dočitnica, štionika, knjižnika ili knjižnih označivača) na panou u glavnom holu škole.

Knjižničari su bookmarkere izradili samostalno, a neke činjenice o povijesti bookmarekra i anegdote vezane za njihove raznolikosti ostali zainteresirani učenici također mogu slobodno iščitati. Neke zanimljivosti prenosimo i ovdje.

Razglednica, pismo, avionska karta, ulaznica za koncert, novčanica, sušeno lišće, popis za dućan... Što sve ljudima neće poslužiti kao bookmark?

Možda vam se u životu već dogodilo da listajući neku staru knjigu između njezinih stranica pronađete u potpunosti neprimjereni predmet koji je prošlom čitatelju poslužio kao bookmark? Običan puk uvijek može računati s tim da će u staroj knjizi naletjeti barem na neku prapotopnu razglednicu koja služi kao straničnik, no samo su knjižničari, kao profesionalci kojima kroz ruke svakodnevno prolazi velik broj knjiga upoznati s lepezom najčudnijih predmeta kojima se čovječanstvo služi ne bi li označilo mjesto gdje je prestalo čitati.

Jedan od njih, Adam Tobin iz Brooklyna u New Yorku, u svom je prostoru izložio vlastitu kolekciju priručnih bookmarka, što je i druge knjižničare ponukalo da među svojim članovima naprave anketu o inovativnim načinima označavanja stranica. Rezultati do kojih su došli ukazuju na to da nam kao bookmark može poslužiti uistinu sve. Tobin, koji na svom rastućem panou ima izložene razglednice, ulaznice za koncerte, popise za dućan, novčanice od 1 $ i slične predmete, ipak je u tom kaosu svakodnevnih bookmarka uspio pronaći i jedan vrijedan – pismo C.S. Lewisa, autora Narnijskih kronika.

A što su našli ostali?

Kategorija „novac“

U jednoj drugoj knjižnici u New Yorku neka je mušterija među stranicama knjige ostavila 40 novčanica od 1.000 dolara, koje su završile u rukama neke bezobrazne žene koja je knjigu otkupila na proputovanju, a knjižničarku koja joj je donijela pravo malo bogatstvo nije nagradila ni jednim jedinim centom.

Kategorija „literarni“ straničnik

Zaposlenik Jeffrey u jednoj je od knjiga pronašao slatku božićnu čestitku posvećenu nekom Harryju i potpisanu žvrljotinom za koju je Jeffreyju trebalo pune dvije godine da je dešifrira. Kad je pronikao da je potpisnik čestitke Frank Baum, autor Čarobnjaka iz Oza, Jeffrey ju je prodao jednom gospodinu koji ju je poklonio svom ocu, strastvenom kolekcionaru svega vezanog za Čarobnjaka i Oz.

Kategorija „flora“
        Mnogi su knjižničari javili da su u knjigama pronašli dosta sušenog lišća i cvijeća, no samo su se jedni odlučili okoristiti slučajno otkrivenim herbarijem. Ekipa iz Ohia plastificirala je svih 40 listova nađenih u knjizi i podijelila ih svojim najdražim mušterijama.

Popis začuđujućih bookmarka:

·         iskorišteni štapić za uho

·         mliječni dječji zub,

·         popis iz bolnice sa zakazanim  operacijama,

·         jedno otpusno pismo iz ludnice,

·         jedan žohar (mrtav)

·         jedan komad špeka (tanko narezan).

Nakon svega, zaključujemo da ljudi diljem svijeta pate zbog nestašice bookmarka (ili im barem nikad nisu pri ruci).

Stoga su vaši Mladi knjižničari za vas napravili šarene straničnike!

objavio: Krešo Urek   datum: 28. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »