DANI JABUKA

Stara poslovica kaže „Jabuka na dan — doktor iz kuće van“! Upravo u svrhu ukazivanja na važnost jabuka u svakodnevnoj prehrani 20. listopada svim je učenicima podijeljena po jabuka te je na taj način, a ne samo simbolički, obilježen Dan jabuka u našoj školi.

Posebno treba istaknuti aktivnosti učenika drugih razreda razredne nastave koji su sa svojim učiteljicama cijeli dan proveli s osnovnom temom „Jabuka“: saznavali su osnovne informacije o važnosti jabuka za zdravlje našeg organizma, pričali su strip priče, likovno oblikovali jabuke temperama, učili o širokom rasponu vrsta proizvoda od jabuka, a neke od njih su i kušali – sok, pitu i savijaču.

Dan jabuka slavi se od 1990. godine, a ideja se rodila u Londonu, od strane organizacije Common Ground (Zajednička tla), čiji je cilj bio promocija zdravstvenih kvaliteta jabuke i prikazivanje različitih sorti koje su u Engleskoj i mnogobrojne. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka prihvatile brojne škole i udruge i drugdje u svijetu, a u Hrvatskoj je takva praksa otpočela od 2000. godine.

Iako su odavno zdravi utjecaji jabuke na naš organizam dokazani, ipak nije na odmet s vremena na vrijeme na to se podsjećati i češće jesti to ukusno i sočno voće. Naime, svi znamo da jabuka može spriječiti nastajanje karijesa, da olakšava probavu, smanjuje rizik od Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, a sok od jabuka drži mozak u dobroj formi i općenito jača tjelesni imunitet. Upravo je zbog njene višenamjenske dobrobiti nazivamo „kraljicom voća“.

Inače, drvo se jabuke uzgaja puno duže nego što o tome postoje zapisi, a pradomovina joj je Europa i jugoistočna Azija, odakle se proširila gotovo na sva područja svijeta te danas poznajemo preko 7 000 sorti.

Osim toga, o jabuci su ispričane i zapisane mnoge priče, legende, a nerijetko je glavna protagonistica i mnogih mitova. U našoj je civilizaciji vjerojatno najpoznatija priča iz Knjige Postanka prema kojoj je zmija nagovorila Evu da ponudi Adamu jabuku te da ga na taj način zavede. Adam je jabuku prihvatio, osvijestio vlastitu nagost, a za kaznu je Bog i Adama i Evu protjerao iz raja. Iz tog je konteksta jabuka postala simbol znanja i besmrtnosti, ali i grijeha i seksualnosti (latinski: malus – jabuka; malum – zlo).

S druge strane, grčka nam je mitologija u naslijeđe ostavila priču o božici svađe Eris, koja je, nezadovoljna što nije pozvana na vjenčanje Peleja i Tetide, među svatove bacila zlatnu jabuku s natpisom Kalliste, što na grčkom znači „najljepša“. Upravo oko toga čija je jabuka, odnosno koja je među božicama najljepša, posvađale se Hera, Atena i Afrodita. Kako bi skončale svađu, pozvale su Parisa da presudi. Pobijedila je Afrodita koja mu je obećala najljepšu ženu na svijetu, Helenu iz Sparte i tako potakla Trojanski rat.

Također, poznata je i legenda o švicarskom junaku, čuvenom strijelcu Wilhelmu Tellu, koji 1307. godine odbio pokornost habsburškom vlastodršcu Hermannu Gessleru. Za kaznu, morao je, služeći se lukom i strijelom, pogoditi jabuku na glavi svoga sina. U suprotnom, trebao je biti pogubljen. Kako znamo, Tell je bio izvrstan strijelac i otprve je pogodio jabuku, a drugom strijelom usmrtio Gesslera. Tako je započela pobuna Švicaraca i osnivanje njihove države, što je ujedno i centralni motiv poznate drame Friedricha Schillera.

Mogli bismo tako nizati priče o jabukama do unedogled, ali, pored priča, toplo vam prije svega preporučamo da pojedete barem jednu dnevno!

Zamijenite brze obroke voćem i osjećajte se bolje!

objavio: Marijana Pleše Krešo Urek   datum: 26. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »