DAN UČITELJA PROSLAVLJEN U KOPAČKOM RITU I OSIJEKU

U Hrvatskoj se već tradicionalno svake godine Dan učitelja slavi tako da se učitelji, umjesto u zbornici, okupe i zajedno krenu na stručnu ekskurziju, spajajuću na taj način ugodno s korisnim, zabavno s poučnim.

Ove smo jeseni za destinaciju i svoj cilj izabrali dragu nam Slavoniju i Baranju, odnosno posjet Kopačkome ritu i Osijeku. Mnogima je to bila prva prilika da se upoznaju sa najznačajnijim i najvećim ornitološkim rezervatom u ovom dijelu Europe te uživo, gotovo izbliza, u okruženju netaknute prirode, promatraju kormorana kako se odmaraju na drveću, lete u jatima ili love ribu, zatim sive i bijele čaplje koje su najčešće stajale na obali, divlje guske, riječne galebove, barske kornjače, žabe, velik broj školjaka koje su zbog povlačenja vode ostale na suhom, pa čak i jednog čaglja.

Putujući skelom kroz rukavac, odnosno jednim od brojnih kanala kojima su povezane tzv. bare i grede, ljubazni nam je vodič ispričao mnoge zanimljivosti o Kopačkome ritu i njegovim stanovnicima te nam skretao pažnju na ptice i ostale životinje koje smo putem sretali te na specifičnosti vezane za obalu, drveće i druge pojave.

Tako su nas razveselile priče o tzv. rici i parenju jelena, o vjernosti labudova, pogubnosti kormoranovog izmeta za stabla, o čapljama dangubama, a naposljetku – razveselila nas je i činjenica da, zbog velike ovogodišnje suše, uopće nije bilo komaraca.

Nakon plovidbe skelom put nas je nanio u područje Tikveš, gdje smo posjetili Tikveški ili Titov dvorac, kompleks građevina i uslužnih objekata koji ga okružuju, kao i kapelicu papinskog blagoslova, nazvanu tako zbog posjeta pape Ivana Pavla II. Tikveš, koji je u svojoj bogatoj prošlosti slovio kao lovačko središte, očarao nas je ne samo dvorcem već i perivojem koji se ispostavio idealnim za jesenju šetnju i raspirivanje mašte o tome kako su mnogu uglednici i predsjednici i članovi kraljevskih loza upravo na tome mjestu boravili i vraćali se iz lova s jelenjim rogovljem.

Razgledavanje znamenitosti i boravak u prirodi namirio je naše intelektualne i duhovne potrebe, ali već smo bili i ogladnili. Slavonski čobanac, fiš i slavonske plate u restoranu „Kormoran“ dobro su nas okrijepile, međutim tu su nas ispratile i posljednje zrake sunca tog dana.

Upravo zbog jakih udara sjeverca i prijetećih crnih oblaka izostavili smo obilazak Osijeka, koji je bio planiran kao šetnja obalom Dunava od znamenite Tvrđe do Trga Ante Starčevića. Usprkos tome, razgledali smo osječku konkaterdalu sv. Peta i Pavla, prošetali središtem i ugrijali se u Gradskoj kavani.

Na kraju, moramo izraziti veliko zadovoljstvo dobrom organizacijom i idejom da smo ovoga puta krenuli upravo na istočni dio naše domovine, koji nam se, jednog posljednjeg sunčanog dana babljega ljeta, otkrio u svoj svojoj ljepoti i prirodi.

Fotografije s izleta pogledajte u foto galeriji!

objavio: Krešo Urek   datum: 12. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »