DJEČJI TJEDAN

Sukladno društvenoj osviještenosti i međunarodnim kriterijima zaštite ljudskih prava, u našoj se domovini već dvadesetak godina obilježava Dječji tjedan

Dječja prava važno su društveno pitanje, ali budući da postaju međunarodnim pravnim normama tek 1989. godine, razumljivo je da osiguranje uvjeta njihovog ostvarenja stavljamo pred sadašnje i sve buduće administracije, a provjeru u praksi, kritiku i razvoj dječjih prava pred sudionike javnog života.

Podsjetimo, Deklaracija o pravima djeteta donesena je još 1959. godine i njezin karakter je u prvom redu moralna obveza država članica, sve do 1989. kada je formalizirana u pravni akt – Konvenciju o pravima djeteta – i kao takvu, uvrštavamo je u svoj pravni sustav kao pravnu obvezu, ukoliko se briga o djetetu u budućim naraštajima uopće smije smatrati tek obvezom. Upravo na tome tragu je i središnja tema ovogodišnjeg Dječjeg tjedna – Ljubav djeci prije svega!

Dječji tjedan kao manifestacija pomičnog je datuma, obilježava se prvi puni tjedan u listopadu. Čini se da smo razvojem medija i paušalnom procjenom određenog boja građana „da slijepo preuzimamo sve sa zapada“ već zatrpani raspravama o ljudskim i dječjim pravima, ili načelima održivog razvoja i brige za okoliš, no u praksi, ostvarenje dječjih prava uvijek traži više truda od strane države, škole i obitelji, kao okvira ostvarenja i konzumacije stečenih prava.

Naša škola prigodno obilježava Dječji tjedan tematizirajući dječja prava u nastavi, posebno na nastavi hrvatskog jezika, povijesti, likovne kulture i razrednoj nastavi. Prilika je to da o svojim pravima djeca sama progovore – u formi sastavka, ankete ili kroz likovnu interpretaciju načela i formulacija izraženih kroz Konvenciju i druge izvore informacija o dječjim pravima. Jednako tako, u školi je, kao podsjetnik na to koja su osnovna dječja prava, postavljen tematski pano te izložba učeničkih likovnih radova na temu razumijevanja vlastitih prava.

objavio: Krešo Urek   datum: 5. 10. 2011.

« Svibanj 2024 »