DAN EUROPSKE BAŠTINE

Pod pojmom baština u širem, već pomalo i zaboravljenom, smislu podrazumijevamo svojevrsno imanje koje je naslijeđeno, odnosno očevinu, djedovinu.

Međutim, u današnje vrijeme, kad razgovaramo o baštini prije svega mislimo na specifičnu kulturnu, nacionalnu baštinu,  na ukupnost sačuvanih i njegovanih kulturnih dobara iz prošlosti.

Ta se kulturna dobra sastoje od naslijeđa materijalnih, fizičkih, opipljivih predmeta koji su važni za proučavanje ljudske povijesti (građevine, povijesni lokaliteti, spomenici, umjetnička djela, arheološke rukotvorine), ali i od nematerijalne baštine koja također predstavlja važne aspekte pojedinih kultura očuvanih u društvenim običajima tijekom specifičnog povijesnog razdoblja (društvene vrijednosti, tradicija, običaji, vjerovanja, jezik).

Očuvanje i materijalne i nematerijalne kulturne baštine od velike je važnosti za ljudski rod, odnosno, za to da sami sebe i druge kulture što bolje upoznamo, razumijemo i zadovoljimo očitu potrebu za prošlošću te omogućimo toj baštini da nam ispriča priču o našim precima.

Upravo s ciljem širenja znanja i svijesti, kako o vlastitom kulturnom naslijeđu, tako i o vrijednostima drugih kultura, ali i o mogućim interakcijama između kultura, toleranciji i međusobnom poštivanju, na poticaj Vijeća Europe 23. rujan proglašen je kao  Dan europske baštine, a svakoga se rujna od 1991. godine održava manifestacija kojom se taj dan obilježava diljem Europe. Povod za pokretanje takve manifestacije bio je projekt pod nazivom otvoreni dani kulturnih spomenika koji je prvi puta održan u Francuskoj 1984. godine.

U okviru nastojanja da se europske zemlje međusobno povežu putem kulturno-povijesnih vrijednosti kao zajedničkog kulturnog naslijeđa našega kontinenta, i Hrvatska se ovoj manifestaciji pridružila 1995. godine, kada je posavsko selo Krapje proglašeno selom graditeljske baštine.

U sklopu obilježavanja Dana europske baštine naši su panoi dobili posebno ruho – ruho rasplesanih narodnih nošnji! Naime, učenici trećih razreda, na čelu sa svojim učiteljicama Marijanom Tečić, Slađanom Antolović i Ivanom Jerbić, na vrlo originalan način predstavili su kulturnu baštinu hrvatskih narodnih nošnji, koja je u Dugome Selu osobito njegovanja i brižno čuvana (KUD Preporod).

Pogledajte kako su ih svojim rukama izradili naši trećaši!

objavio: Krešo Urek   datum: 22. 9. 2011.

« Svibanj 2024 »