DAN AFRIKE: Humanitarni sajam i edukativne radionice

Povodom obilježavanja Dana Afrike, 25. svibnja u našoj je školi održan sajam humanitarnog karaktera. Organizirali su ga učenici izvannastavne skupine Vjeronaučne aktivnosti pod vodstvom vjeroučiteljice Željkice Bradarić, učenici okupljeni oko Učeničke zadruge Zorka pod vodstvom učiteljice Njemačkoga jezika Silvane Piljić te učenici Zavičajno-povijesne skupine pod vodstvom učiteljice Povijesti Ksenije Tomašić. Koordinatorica UNICEF-ova projekta Škole za Afriku je učiteljica Hrvatskoga jezika Darija Sever. Na sajmu rabljenih predmeta moglo se naći puno zanimljivih stvari, za svakoga ponešto, a najtraženiji su bili kolači, muffini i palačinke na Slatkom štandu. Prikupljena sredstva donirana su za potrebe poboljšanja uvjeta u školama u Africi.

Osim toga, među učenicima razredne nastave, istaknuli bismo učenike 3. e razreda i učiteljicu Marinu Perković koji su u razredu organizirali edukativne radionice s ciljem razumijevanja stanja školstva u najsiromašnijim dijelovima Afrike te sudjelovali na Slatkom štandu u pečenju i prodaji muffina. U nastavku pročitajte njihove izvještaje i dojmove o obilježavanju Dana Afrike.

Eva Budim i Petra Anić, 7. e

Kao i prošle, i ove smo godine obilježili Dan Afrike. Gledali smo edukativne filmove o djeci iz Afrike. Afrika je siromašna zemlja, ali su djeca tamo ipak vesela i raspjevana. I mi smo pjevali pjesme te bojili kartu Afrike u njezine šarene i žive boje: žutu, crvenu, zelenu, plavu i ljubičastu.

Učili smo o kulturi, glazbi i hrani koju jedu ljudi i djeca u Africi. Oni pišu na pločicama i papirima, dok mi imamo bilježnice i tablete. Pored svega što mi imamo, ponekad smo nezadovoljni. Oni su u odnosu na nas drugačiji - izgledaju jako sretni i vesele se sitnicama.

Svake s e godine u našoj školi održava humanitarni sajam na kojem naš razred sudjeluje. Ove smo godine prodavali muffine. Sav prihod koji skupimo ide za djecu u Africi.

Maša Bočkaj, 3. e

U četvrtak, 25. svibnja, moj razred i ja obilježili smo Dan Afrike.

Prvo smo posjetili sajam u predvorju škole gdje su se prikupljale donacije za pomoć djeci u Africi. Ja sam također sudjelovala tako što sam kupila igračku automobil koji sam poklonila svome bratu. U učionici smo prvi sat gledali edukativne filmove o životu djece u Africi, a potom rješavali zanimljive zadatke vezane za Afriku. Čitali smo istinitu priču o dječaku koji spava držeći svoju školsku knjigu u rukama. Naučili smo mnogo o afričkoj kulturi i običajima. Snimili smo video na kojem pjevamo pjesmu Moj daleki prijatelju.

Taj mi je dan bilo baš lijepo u školi. Voljela bih da svi mi više brinemo o siromašnim ljudima u Africi i, ako ništa drugo, da im pošaljemo malo podrške i topline.

Ema Šego, 3. e

U naš je razred stigao dašak Afrike. Cijeli tjedan posvetili smo upoznavanju afričke kulture i običaja.

Obilježili smo i Dan Afrike 25. svibnja kroz razne aktivnosti. Gledali smo edukativne filmove o životu djece u Africi, učili o afričkoj kulturi, glazbi i hrani. Pjevali smo zanimljive afričke pjesme i bojili kartu Afrike zemljanim bojama. Naša karta sada krasi razredni pano. Vrhunac tjedna bio je humanitarni sajam na kojem smo kupnjom igračaka, školskog pribora i slastica donirali novac za potrebe afričke djece.

Sretan vam Dan Afrike!

Tamara Antunović, 3. e

objavio: Lada Grdan   datum: 14. 6. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c