IZVANUČIONIČKA NASTAVA 6. RAZREDA: Izlet u dvorac Trakošćan i Park znanosti Oroslavje

U petak, 12. svibnja učenici šestih razredi posjetili su dvorac Trakošćan i Park znanosti Oroslavje, u pratnji svojih razrednika Tomislava Blažine, učitelja Tjelesne i zdravstvene kulture, Siniše Kljajića, učitelja Geografije, Ksenije Tomašić, učiteljice Povijesti, Dragane Radovan Marković, učiteljice Hrvatskoga jezika, Maje Vojnović, učiteljice Matematike te učitelja Informatike Kreše Ureka i učiteljice Hrvatskoga jezika Darije Sever.

Kako su se proveli na izletu pročitajte u izvještaju Jane Jakopović i Lucije Katalenić iz 6. d te Ele Prpić iz 6. b.

U dvorcu Trakošćan učenici su se podijelili u dvije skupine te su ih u obilazak vodili učiteljica Povijesti Ksenija Tomašić i učitelj Geografije Siniša Kljajić. Ispričali su zanimljive priče o dvorcu te su objasnili zašto su tada ljudi bili niži te sve njihove navike. Zna se da su od kraja 14. stoljeća vlasnici bili grofovi Celjski te su se vlasnici izmjenjivali da bi na kraju dvorac pripao obitelji Drašković (1584.). Muzej sa stalnim postavom osnovan je 1954. godine te je u vlasništvu Republike Hrvatske. Bilo nam je zanimljivo vidjeti i čuti kako su ljudi tada živjeli, naučili smo puno novih pojmova te smo vidjeli čak i oružje onoga doba.

Slijedio je posjet Parku znanosti Oroslavje. Tamo smo imali stručno vodstvo te su nas podijelili u tri grupe. Svaka je grupa slijedila svojega vodiča koji ih je proveo po Parku. Vidjeli smo zanimljive iluzije koje se temelje na znanosti, gravitaciji, poput zvučnih zrcala, spirale adaptacije, drvene harmonike, glazbene ograde, labirinta ogledala, šetnje Sunčevim sustavom, divovskog ksilofona, impulsnog njihala, ljudskog sunčanog sata, divovske inercije, crtića vrtića i još mnogo toga. Najzanimljivija nam je ipak bila radionica u kojoj smo se natjecali u izrađivanju njihala. Pobjednici su bili oni koji su uspjeli u zadanom vremenu izraditi najljepše njihalo koje najbolje funkcionira.

Nakon radionice imali smo 20 minuta slobodnoga vremena. Neki su učenici proučavali iluzije, a neki su kupovali suvenire. Svi smo bili već pomalo gladni i veselili smo se odlasku u pizzeriju Oro-Goro. Učenici su mogli birati između dvije vrste pizze koje su svima jako prijale. Unatoč kiši koja je padala cijeli dan, učenici su se igrali u parku ispred pizzerije. Svima se izlet jako svidio.

Jana Jakopović i Lucija Katalenić, 6. d, Ela Prpić, 6. b

objavio: Ivana Mijatović   datum: 19. 5. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c