DAN OTVORENIH VRATA PRIRODOSLOVNO-MATEMATIČKOG FAKULTETA 2023.: Dan i noć na PMF-u

Učenici 6., 7. i 8. razreda 5. svibnja 2023. posjetili su Prirodoslovno-matematički fakultet povodom Dana otvorenih vrata PMF-a. Preko radionica i raznih predavanja posjetitelji su mogli upoznati različite studije kao što su kemija, matematika, fizika, biologija… Od svih odjela najposjećeniji su bili kemija i fizika. O posjetu PMF-u pročitajte u izvještaju koji su sastavile Sara Radošić (8. d), Helena Coha (8. d), Vita Dragičević (7. d) i Anja Piljić (7. d).

Po dolasku smo odmah krenuli u obilazak fakulteta. Otišli smo na fiziku i vidjeli različite izume, spremište za tekući dušik, kako funkcioniraju supravodiči, kako se toplina prenosi s toplijeg tijela na hladnije… Vidjeli smo kako bi naša lica izgledala kada bi bila kao lica nekih znanstvenika. Između zgrada, na samom ulazu, dočekivali su nas različiti znanstvenici poput Ruđera Boškovića, Nikole Tesle i Eduarda Slavoljuba Penkale kod kojih smo odgovarali na pitanja i osvajali loptice. Pokraj ulaza nalazila se mješavina škroba i vode koja je tekuća pri dodiru, ali pri jačoj sili postaje čvrsta.

Na matematičkom odsjeku nalazila se i robotika u kojem smo se najviše zabavili na Playstationu 5 igrajući Formulu 1. U tom odsjeku nalazili su se još i roboti pomoću kojih smo igrali križić-kružić, robot autić i drugi.

Na biologiji bile su razne radionice. Na prvoj radionici učili smo o živčanom sustavu te promatrali  živčane stanice svjetlosnim mikroskopom. Druga je radionica govorila o bakterijama, a jedna nam je studentica prezentirala njihova istraživanja o bakterijama. Promatrali smo uzorke bakterija s različitih mjesta, kao što su, jezero Jarun i Bundek, Manduševac, WC školjka, mobitel, spužva za brisanje ploče i drugo. Na trećoj radionici naučili smo o sastavu DNK-a te o povezanosti među živim bićima. Također smo imali priliku sudjelovati na kvizu. Na kemiji smo naučili kako su nastala fosilna goriva i zašto se tako zovu, nešto o proteinima te o spajanju molekula. Bilo je ovo jako zabavno i uzbudljivo iskustvo za sve nas!

Sara Radošić (8. d)

Helena Coha (8. d)

Vita Dragičević (7. d)

Anja Piljić (7. d)

objavio: Ivana Mijatović   datum: 9. 5. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c