JER STE VI TO TRAŽILI: U novom broju Joška čitat ćemo o kućnim ljubimcima!

Nakon velikog uspjeha našeg školskog lista Joško koji su na Državnoj smotri LiDraNo 2023. u Vodicama predstavile učenica urednica Petra Anić (7. e) i učiteljica Hrvatskog jezika Dragana Radovan Marković, članice izvannastavne skupine Radoznali reporteri pripremile su online anketu za sve učenike škole kako bi propitale dojmove o 12. broju i ponudile nove teme za sljedeći broj. Među mnogim ponuđenim temama, tema o kućnim ljubimcima dobila je najviše vaših glasova, a neke od vaših originalnih ideja zapisali smo za sljedeću anketu.

U nastavku pročitajte potpunu analizu ankete Eme Starčević i Lane Žnidarić

.

Radna atmosfera u redakciji pred izlaženje prošlog broja Joška

Nekoliko mjeseci nakon što je izišao posljednji broj Joška, proveli smo anonimnu anketu u kojoj smo ispitali mišljenje učenika o njemu, a doznali i njihove prijedloge za sljedeće izdanje. Naš cilj bio je poboljšati Joška na temelju mišljenja i prijedloga učenika.

Ukupno je ispitano 305 učenika od kojih je najviše bilo iz drugih razreda (27,5%) a najmanje iz prvih razreda (00,0%). Anketa je sadržavala uglavnom pitanja s ponuđenim višestrukim odgovorima npr. koja ti se rubrika najviše svidjela ili što bi volio čitati u sljedećem Jošku. Osim pitanja s višestrukim odgovorima, anketa je sadržavala i pitanja otvorenog tipa poput prijedloga novih rubrika ili tema za 13. broj.

Pomoću ankete saznalo se da veći broj ispitanih nije kupio Joška (64,6%), ali ga je više učenika pročitalo (52,8%), vjerojatno posudivši ga od prijatelja. Najveći broj ispitanih ocijenio je Joška ocjenom odličan (142 učenika), no bilo je i onih koji su ga ocijenili nedovoljnom ocjenom (28 učenika). Prema očekivanjima, učenicima se najviše svidio podlistak „Pozdrav osmašima“ i tema broja „Sport i tjelovježba“. U sklopu teme broja učenicima se najviše svidjela rubrika o sportovima dostupnim u Dugom Selu u kojoj su reporterke intervjuirale trenere raznih sportova kojima se djeca mogu baviti potičući ih na rad i objašnjavajući koliko je bitno za naše tijelo baviti se sportom.

Poseban dio ankete istraživao je želje učenika za sljedeći broj Joška. Za temu broja „Kućni ljubimci“ glasalo je 17% učenika i ona je tako za 0,4% pobijedila temu „Filmovi i serije“. Bilo je i drugih zanimljivih ideja koje su učenici sami predlagali kao teme za sljedeći broj: hrvatska baština, domaća hrana, prošlost, dinosauri, moda, glazba 80-ih… Pitali smo učenike i da daju svoje prijedloge kako bi Joško postao još bolji. Neki od istaknutih odgovora tiču se više učeničkih radova, više slika, više istraživanja o učenicima, vicevi, intervjui s nižim i višim razredima te usporedba. Zaključuje se da učenici najviše zanimaju jedni druge i to nam se svidjelo.

U sljedećem ćemo se broju potruditi poboljšati Joška uz pomoć vaših savjeta. Istražit ćemo svijet životinja, a posebno kućne ljubimce. Nadamo se da će sljedeći broj Joška biti još bolji i da ćete uživati čitajući.

Lara Žnidarić i Ema Starčević, 7. e

objavio: Ivana Mijatović   datum: 9. 5. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c