SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM: Svi smo imali rasparene čarapice!

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom obilježavamo 21. ožujka svake godine. Jedan od načina da ih podržimo jest da toga dana svi obučemo rasparene čarape jer ih osobe s Downovim sindromom ne mogu upariti. Učenici 3. e obilježili su ovaj dan sa svojom učiteljicom Marinom Perković. Više o tome pročitajte u njihovim dirljivim izvještajima.

Dan šarenih čarapa

Obilježili smo Dan šarenih čarapa 21. ožujka 2023. Taj je dan posvećen osobama s Downovim sindromom. Svi smo imali različite čarape da pokažemo da ih podržavamo i poštujemo.

Oni su posebni, puni ljubavi i dobrote, nježna i topla srca. Prošle smo godine razgovarali smo s njima preko pametne ploče. Moja prijateljica čitala im je pjesmu i govorili smo im lijepe riječi…

Imam ujaka s Downovim sindromom. Iako će u listopadu navršiti 50 godina, on je jedno posebno, veliko i toplo dijete. Ne zna ni pisati ni čitati, teže priča, ali mi ga sve razumijemo. Voli crtati i igrati se kockicama, jako se voli smijati i grliti. Kad igramo društvene igre, mi mu pomažemo jer želimo da i on sudjeluje.

Moj ujo Dado ne voli hodati. Zato je okrugao kao globus. Jako voli papati i to ne bilo što, samo finu klopicu. Moja mama kaže da iako imaju kromosom viška, i oni imaju pravo na život kao i mi. Voljela bih da to svi shvate jer da smo barem svi tako puni ljubavi i dobrote kao oni, ovaj svijet bi bio savršen.

Sretan vam Dan šarenih čarapa, a vama, moji Downići, šaljem puno ljubavi.

Maša Bočkaj, 3. e

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom obilježavamo 21. ožujka. Simbol tog dana su šarene čarape. Mi smo tog dana u našem razredu svi obuli šarene čarape, čak i naša učiteljica! Učiteljica nas je naučila da moramo poštovati prava ljudi s tim sindromom. Moramo im pomoći i pozvati ih na igru da se ne bi osjećali manje vrijedni od nas. Mama mi je rekla da su te osobe jako dobre, vesele, kreativne i zabavne, ali im je potrebna pomoć i njega cijeli život. Moramo uvažavati različitosti i više o tome razgovarati!

Maja Antolović, 3. e

Dan Downovog sindroma

Slavili smo Dan Downovog sindroma. Svi smo imali različite čarape. Odlučili smo napraviti krug s čarapama u sredini. Ema nam je zatim pročitala svoj sastavak i onda smo poslali svima pozdrav.

Lucijano Golić, 3. e

objavio: Lada Grdan   datum: 23. 3. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c