TJEDAN MOZGA: Igrali smo se „legićima“ i vježbali mozak

Učenici 1. d sa svojom su učiteljicom Aleksandrom Vajzović-Carić odlučili obilježiti Tjedan mozga (13. - 17. ožujka) radionicom u kojoj su se bavili popularnim Lego kockama.

Svi su čuli za Lego kockice. Jedna je to od najpopularnijih igara na svijetu koju vole i odrasli i djeca zato što je zabavna, ali i potiče razvoj motoričkih sposobnosti i matematičkog razmišljanja. Riječ „lego“ dolazi od danskih riječi „leg godt“ što u prijevodu znači „lijepo se igraj“. Idejni tvorac ove igre bio je Ole Kirk Kristijansen, stolar koji je u financijskoj krizi odlučio početi izrađivati jeftinije predmete i male drvene igračke. Lego kocke postale su kasnije isključivo plastične, posebno nakon jednog od više velikih požara koji su zahvatili skladište drvenih igračaka.

Dovoljno kockica za svoju radionicu osigurali su učenici i učiteljica. Na radionici je gostovao i Petar Abramušić, učenik 5. c razreda i bivši učenik učiteljice Vajzović-Carić, poznat po tome što uživa u slaganju legića i smišljanju novih kreacija. Nakon uvodnog dijela Petar je učenicima objašnjavao kako je najbolje slagati kocke i kako ne moraju slagati po uputama i planovima koji su priloženi u kutijama, nego da mogu kreirati svoje oblike. Donio je i nekoliko svojih kombinacija, a učenici su poželjeli surađivati s njim u gradnji novih oblika koje bi sačuvali.

U nastavku pročitajte dojmove prvašića koje su zabilježile radoznale reporterke Petra Anić i Ema Starčević iz 7. e.

U Tjednu mozga od legića smo slagali kuće i helikoptere. Mozak nam je potreban za razmišljanje.

Luka Hanaček, 1. d

Mozak se nalazi u glavi i čovjeku je potreban za razmišljanje. Najviše mi se svidjelo kada nam je dječak Petar pokazao kako nešto sagraditi od legića. Svoj mozak možemo poboljšati učenjem.

Julija Paradžik, 1. d

Od legića sam sagradio kuću. Mozak možemo razviti čitanjem knjiga. Najviše mi se dopalo kada nam je dječak Petar pokazao što je on sve sagradio.

Matej Anić, 1. d

Tjedan mozga obilježili smo tako što smo od legića gradili kuće, zgrade i helikoptere. Dječak Petar na  engleskom je objasnio kako sagraditi robota.

Mia Teklić, 1. d

U Tjednu mozga igrali smo se legićima i slagali različite predmete. Mozak je važan za čovjeka kako bi mogao rješavati razne zadatke. Možemo ga poboljšati čitanjem i pisanjem.

Elena Rakarić,1. d

Na radionici mi se svidjelo kad nam je dječak Petar pokazao kako sastaviti nešto od legića, a još bolje od toga bilo je kad smo dobili priliku sami nešto sagraditi. Ja sam sagradila kućicu.

Mia Ivanović, 1. d

Mozak je jako bitan za smišljanje novih ideja. Najviše mi se svidjelo kada nam je dječak Petar objasnio na koji je način sagradio nož.

Krešimir Knez, 1. d

Petra Anić i Ema Starčević, 7. e

objavio: Lada Grdan   datum: 16. 3. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c