TERENSKA NASTAVA: Osmaši posjetili Vukovar

Učenici osmih razreda 22. su veljače, u sklopu programa obveznih jednodnevnih i dvodnevnih posjeta Vukovaru posjetili Grad Heroj. Mnogo su naučili o Domovinskom ratu i samom gradu Vukovaru, a više o tome koja su sve mjesta posjetili i što su doživjeli pročitajte u izvještaju Nine Murat i Leone Dokuš iz 8. a razreda.

Putovanje u Vukovar

U srijedu, 22. veljače u 5.45 počelo je naše putovanje prema Vukovaru. Išli smo u pratnji razrednica osmih razreda Marine Basrek, Katarine Popić, Barbare Biđin, Sanje Premuž, časne sestre Ankice Juranović, učiteljice Engleskoga jezika Antonije Kolaković, učitelja Informatike Kreše Ureka i učitelja Matematike Jurice Zajeca. Naše putovanje započeli smo ranom jutarnjom molitvom. U busu je atmosfera u početku bila pospana, ali kako je dan tekao, tako je i raspoloženje raslo sve do našega prvog odredišta koje bilo tik do hostela u kojem smo prenoćili.

Prvo smo posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. U obilasku nam je stručni vodič objasnio položaj grada Vukovara i napad na njega te vrste mina i oružja u vrijeme Domovinskog rata. Nakon ručka krenuli smo prema Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture. U muzejima smo saznali mnoge činjenice o gradu Vukovaru i njegovoj kulturi od najranijih vremena. Istog dana popeli smo se na vrh vodotornja s kojeg se vidi cijeli Vukovar.

Vratili smo zatim u naš hostel i smjestili  u sobe. Slobodno vrijeme proveli smo družeći se međusobno i s učenicima drugih škola koje su u isto vrijeme posjetili Vukovar. Kasnije smo večerali pa je počelo uređivanje za disko na brodu. U disku je atmosfera bila dobra - plesali smo, pjevali i družili se. Po povratku u hostel spremili smo se za spavanje.

Sljedećeg jutra rano smo ustali da bi se svi stigli spremiti za doručak. Nakon doručka posjetili smo memorijalna mjesta u Vukovaru: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, crkvu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtva iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Mjesto sjećanja ,,Vukovarska bolnica 1991.'', Velepromet i Borovo Commerce. Obilasci su nas rastužili jer su nas potaknuli na razmišljanje o tome kako je Vukovarcima bilo za vrijeme rata. Dirnuti smo se vratili prema hostelu gdje nas je dočekao ručak.

Uzeli smo stvari i uputili se u buseve koji su krenuli prema velikoj prostoriji gdje smo slušali poučno predavanje o Miru. Potom je slijedio zabavni dio, kviz, u kojem su učenici pokazali svoje znanje o Vukovaru. Svaku školu predstavljala su dva učenika i borili se za 1. mjesto. Pobjedu naše škole donijeli su učenici: Marija Ešegović (8. a) i Karlo Starčević (8. b). To je bilo naše zadnje sjećanje iz Vukovara jer smo oko 16 sati krenuli prema Dugom Selu. U busu se glazba čula na sve strane, cijeli bus je pjevao. Mrak je već debelo pao kad smo se vratili u Dugo Selo i tako završili naše putovanje puno uspomena.

Nina Murat i Leona Dokuš, 8. a

objavio: Lada Grdan   datum: 14. 3. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c