RAZREDNI PROJEKT: Na čajanci s našim bakama i djedovima

Razredni godišnji projekt 3. e razreda Dugo Selo kroz dječje oči, pod vodstvom učiteljice Marine Perković, nastavlja se veselim gostovanjima u razredu. Nakon radionice o starim igrama za djecu, koju je vodila profesorica fonetike i lingvistike Maja Vladić, učenike su u njihovoj učionici 10. veljače posjetili njihove bake i djedovi: Janja Tomas (baka Emanuela Krajnovića), Elizabeta Bočkaj (baka Maše Bočkaj), Marija Golić i Mirjana Mašić (bake Lucijana Golića), Anđa Kljajić (baka Jakova Stjepandića), Zdenko Sokač (djed Karla Sokača) i Vlado Šimunec (djed Mihaela Šimuneca). Razgovarali su o davnim vremenima prisjećajući se svojega djetinjstva i školovanja te zajednički uspoređivali školu, predmete, učenje, pisanje zadaća i učitelje kakvi su bili nekada, a kakvi su danas. Osim toga, bilo je tu priča o simpatijama i prvim ljubavima, puno šala i pošalica.

Čajanka

U petak, 10. veljače naše bake i djedovi bili su na čajanci u našem razredu. Pričali su nam o svojem djetinjstvu i školovanju, o prošlim vremenima. Da im u našem razredu bude što ugodnije, poslužili smo im čaj i kekse.

Postavljali smo im razna pitanja, čak i pitanje o njihovim simpatijama. Na to su pitanje odgovarali kratko i uvijek bi nama postavili isto pitanje. Smijali smo se i šalili, a vrijeme je brzo proletjelo. Bila je to odlična čajanka i voljela bih da ih imamo češće.

Maša Bočkaj, 3. e

Bake i djedovi u našoj učionici

Naša učiteljica Marina Perković predložila je da u petak, 10. veljače u 16 sati pozovemo naše bake i djedove na druženje koje je bilo jako zabavno. Prepričavali su nam svoje zgode i nezgode iz djetinjstva. Mi smo im postavljali razna pitanja.

Na kraju druženja počastili smo ih grickalicama i čajem. Kod kuće sam razgovaralo sa svojim djedom Zdenkom o gostovanju. Rekao mi je da je bio jako sretan zbog sudjelovanja u duženju i zato što je upoznao druge bake i djedove. Začudio se kako mi, tako mali, znamo lijepo razgovarati s odraslima, postavljati ozbiljna pitanja i iznositi svoja mišljenja.

Karlo Sokač, 3. e

Djetinjstvo naših djedova i baka

U posjet našoj učionici došli su naši djedovi i bake. Svi smo bili znatiželjni i uzbuđeni prije njihova dolaska i jako smo se veselili. Dočekala ih je naša učiteljica Marina Perković i smjestila u razred. Prvo nam se obratila Lucijanova baka i ispričala kako je ona u djetinjstvu pješačila od kuće do škole i nazad četiri kilometara u jednome smjeru. U to vrijeme nije bilo ni automobila ni autobusa, barem ne za prijevoz do škole.

Zatim nam je Mašina baka ispričala kako su prije, umjesto u olovkom bilježnice, pisali kredom na pločice. Moj djed je ispričao kako se u Osijeku utrkivao biciklom i osvojio prvo mjesto. Potom se javila Lucijanova baka i ispričala kako su u nekada učitelji kažnjavali učenike - morali su klečati na kukuruzu. Osim toga, za kaznu su često sjetili u kutu do kraja sata, a kad nešto ne bi znali ili bi netočno odgovorili na pitanje, učiteljica ih je ravnalom udarala po ruci.

Karlov djed ispričao nam je da su kao oni kao djeca pomagali u poljoprivrednim radovima te se prisjetio kako su kao mali morali brati šljive, slušati mamu i tatu i raditi sve što im kažu. Lucijanova druga baka pohvalila je svoje učiteljice i učitelje iz djetinjstva i rekla da su bili jako dobri, ali ako učenici nisu slušali na satu ili nisu dobro naučili gradivo, slijedila im je kazna.

Svatko je ispričao ponešto na razrednoj čajanci, uz kekse i čaj. Jako smo uživali u posjeti naših djedova i baka. Bilo je zanimljivo čuti s kakvim su se problemima susretali kad su išli u školu i bili stari kao mi.

Mihael Šimunec, 3. e

objavio: Lada Grdan   datum: 6. 3. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c