POŠTARSKA BAJKA ZA ZALJUBLJENE: Valentinovo u našoj školi

Valentinovo, Dan zaljubljenih, Dan ljubavi, dan kada pričamo o ljubavi malo više nego ostalih dana u godini. U našoj školi to je poseban dan i čini se kao da su toga dana baš svi zaljubljeni. Tjednima prije školu ukrasimo srcima i zaljubljenim pticama, a ispred knjižnice postavimo poštanski sandučić. U njega svi učenici mogu ubaciti pismo za svoju simpatiju ili neku drugu dragu osobu, a mogu lijepu riječ napisati i omiljenom učitelju ili učiteljici. Upravo ta kutija, naša „Zaljubljena pošta“, predmetom je velikog uzbuđenja u školi. Knjižničarke su čak 5 puta praznile kutiju jer je svakoga dana napisano toliko pisama da nakon nekog vremena ništa više ne bi stalo unutra. Knjižnica je danima bila puna pisama, a samo razvrstavanje pisama (odradili su to vrijedni poštarski pomoćnici Leona Dokuš, Marija Ešegović, Nina Murat i Lucija Lucić iz 8. a) trajalo je dva dana.

O tome kako su pisma došla do onih kojima su namijenjena, pročitajte u nastavku reportaže Vite Dragičević i Anje Piljić iz 7. d.

Kao što to i inače biva, i ova pisma dijelili su poštari, no ljubavna pisma dijeli poseban poštar Valentin i njegov pomoćnik Mali Valentin ili Valentinko. U jutarnjoj smjeni poštar Valentin bila je Sara Radošić (8. d), a njezin pomoćnik Helena Coha (8. d). One su čak tri sata dijelile poštu i dosta su se umorile. Poštarska torba je teška, a put dug.

U popodnevnoj smjeni poštari su bili Luka Kolak (7. d) i Jan Hojka (7. d). Upravo s njima razgovarali smo o tom posebnom iskustvu. Obojica su zadužili poštarske kape, a sam Valentin dobio je i sako, poštarsku torbu i - pisma!

Započeli su s ljubavnim pismima za niže razredima. Iako je pisama bilo jako puno, nije ih bilo teško podijeliti jer su im pomogle učiteljice, a učenici su se prema njima ponašali kao da su zvijezde i cijeli su se razredi htjeli slikati s njima. Lukina bivša učiteljica počastila ih je keksima i dala im energije za ostatak poštarskog dana. U višim razredima bilo je malo teže jer su sami dijelili pisma. Ponekad bi krivo pročitali ime pa je bilo i smijeha i bockanja razrednih kolega, a neka pisma nisu bila dobro adresirana ili razvrstana. Pokazalo se da poštarski posao nije nimalo lagan. Kad su podijelili pisma, bili su jako umorni i uzbuđeni te im je teško bilo koncentrirati se na nastavu. Bilo im je žao onih koji nisu dobili ni jedno pismo, a očekivali su ga. Čak su dobili želju da im sami napišu pismo, donesu sutra i kažu da se zametnulo.

Plaću za svoj posao nisu dobili, ali ljubav, uzbuđenje i radost koju su podijelili ionako se ne može platiti. Naši poštari kažu da im je ovo bilo jako lijepo iskustvo i da su uživali biti poštari na jedan dan.

objavio: Ivana Mijatović   datum: 21. 2. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c