ZIMSKE AKTIVNOSTI: Vrtlari postavili hranilice za ptice u školskom dvorištu

Polaznici izvannastavne skupine Vrtlari zimi ne spavaju zimske snove kao veći dio prirode, već su prilično aktivni i puni dobrih ideja o tome kako pomoći životinjama u potrazi za hranom, a posebno pticama stanaricama koje ne lete u toplije krajeve. Pod vodstvom učiteljice prirode i biologije Sandre Cejpek Duda učenici šestih razreda izradili su hvalevrijedne, ali i lijepe hranilice za ptice te ih napunili  sjemenkama. U nastavku pročitajte osvrte učenika Luke Tunića iz 6.a te Marka Marine i Petra Marine iz 6.e razreda. Saznajte zašto nije dobro hraniti ptice kruhom, zašto su suncokretove sjemenke za njih zdrave te kako se izrađuje drvena nastamba za ptice.

Vrtlari zimi

Zovem se Luka i idem u šesti razred. Volim recitirati, učiti, čitati pa čak i vrtlariti. Danas ću vam pričati o vrtlarima. Čim sam u školi saznao za izvannastavnu skupinu Vrtlari, upitao sam učiteljicu prirode i biologije i voditeljicu skupine Sandru Cejpek Dudu smijem li se pridružiti. Ona me pozvala da dođem u uobičajeni termin sastanka skupine te nam predložila da napravimo hranilici za ptice budući da ptice  stanarice zimi mogu pronaći malo hrane.

Zavrnuli smo rukave i bacili se na posao. Izrađivali smo hranilice od iskorištenih plastičnih boca koje smo, drugim riječima, reciklirali prenamijenivši ih u drugu svrhu. Međusobno smo podijelili zadatke. Ja sam, primjerice, izrezivao plastiku oblikujući otvore, vratašca na boci kako bi ptice mogle doći do hrane. Učiteljica je bušila rupe na bocama i u njih postavljala grančice kako bi ptice mogle na njih stati, odmoriti i zasladiti se.

Čim smo izradili hranilice, u njih smo stavili mješavinu sjemenki za ptice i suncokretovih sjemenki koje je nabavila učiteljica. Znate li zašto su pticama potrebne suncokretove sjemenke? Zato što u njima ima dovoljno masti koja im pomaže da prežive zimu. Reći ću vam još nešto! Ne hranite ptice kruhom jer on nije za njih zdrav, a posljedice bi za ptice mogle biti i kobne. Naime, ptičji organizam ne može preraditi kruh iako ga vole kljucati.

Hranilice smo postavili u školsko dvorište i, vjerujemo, razveselili mnoga jata ptica!

Luka Tunić, 6. a

Izrada hranilice za ptice

Na nastavi prirode učiteljica Sandra Cejpek Duda predložila je da uz pomoć roditelja  napravimo hranilicu za ptice. Čim smo došli iz škole odmah smo obavijestili roditelje kakav  smo zadatak dobili te je pao dogovor da se već sutradan bacimo na posao.

Prvo smo izrezali daske na manje dijelove, a sastavili smo ih čavlima koje smo zabijali čekićem. Primijetili smo da nam na osnovnoj konstrukciji hranilice ipak nešto nedostaje te smo od daščica napravili i malu ogradu. Tata je električnom lemilicom nacrtao malog vrapca na poleđini hranilice. Sljedeći zadatak bio je bojanje kućice za što su nam trebali kistovi. Prvo smo obojili krov, a završili bojenjem ograde kao zadnjeg dijela nastambe. Nakon što se prvi sloj boje osušio, hranilicu smo dodatno ukrasili nacrtavši crjepove i vrata.

Na samom kraju tata je na hranilice nadogradio kukice i lanac kako bismo ih što lakše objesili na drvo. Time je naš zadatak izrade hranilice bio završen. Preostalo je samo odnijeti hranilicu profesorici na ocjenjivanje, što smo Petar i ja učinili odmah na sljedećem satu prirode.

Marko Marina i Petar Marina, 6. e

objavio: Lada Grdan   datum: 14. 2. 2023.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c