PROSLAVILI SMO: Sveti Nikola je stigao!

Sveti je Nikola omiljeni svetac većine djece i dan u kojem ga slavimo s nestrpljenjem se očekuje. Sv. Nikola zaštitnik je djece, ali i pomoraca, siromaha, učenika i putnika, ribara i pekara. Danas je najpoznatiji kao dobri i skromni, sveti putnik koji dječje čizmice na prozorima puni poklonima. Kako smo proslavili njegov blagdan, gdje smo ga sve sreli i kako smo ga dočekali u našoj školi, pročitajte u nastavku vijesti.

OPET JE DOŠAO NIKOLA SVETI

U utorak, 6. prosinca na Dan sv. Nikole u našoj školi organizirana je priredba. Na priredbi su sudjelovali učenici nižih razreda koji su priredbu ispunili plesom, recitacijama i pjesmom, a ravnala ju je vjeroučiteljica Ankica Juranović.

Veselje i božićni duh na početku su priredbe donijele učenice 2. a razreda otplesavši pjesmu „Jingle Bell Rock“. Učenice je uvježbala učiteljica Marija Sekur Harcet.

Na obećanja i želje koje smo dali sv. Nikoli podsjetili su nas Nikolas Grgić, Leonardo Bilal i Rafaela Đurić, učenici 2.e razreda, recitacijom „Opet će doći Nikola sveti“. Učenike je vodila učiteljica Ivana Protuđer.

Tin Budimčić, učenik 2. c razreda, podsjetio nas je da muke i promišljanja, koja nas more dok glancamo čizmice, nemaju smisla jer smo i ove godine svi bili najbolja djeca na svijetu. S Tinom je vježbala njegova učiteljica Alenka Kukec.

Kao šećer na kraju, učenici 2. d razreda otpjevali su pjesmu „Sveti Nikola“ i zadivili sve prisutne, a posebno njihova solistica Marta Čop. Učenike je vodila njihova učiteljica Marijana Tečić.

Učenici su se sada već žarko htjeli upoznati sa svetim Nikolom pa su ga na poziv ravnateljice Mare Mamuze počeli zazivati, a iz knjižnice je umjesto sv. Nikole izašao… Krampus! Prestrašio je učenike zveckajući lancima, ali sv. Nikola je požurio i smirio Krampusa. Onda su njih dvojica zajedno podijelili učenicima slatkiše. Nakon priredbe dijelili su slatkiše i višim razredima odlazeći od učionice do učionice.

„Bilo je ovo jako dobro iskustvo. Svidjelo mi se to što sam mogao prepasti učenike i profesore… a i nisam bio na nastavi“, rekao nam je Krampus, Antonio Crnjac, 8. d. Uz Antonija, kao sv. Nikola nastupio je Fran Žabjačan, učenik 8. b razreda. Priredbu su vodile Helena Coha i Mara Markovanović, 8. d, a Digitalci Matej Crnoja i Karlo Starčević, 8. b, bili su tehnička podrška. Njihova podrška bio je učitelj informatike Krešo Urek.

Mara Markovanović, 8. d

SVETI NIKOLA I MI

Sva djeca vole sv. Nikolu, ali ponekad nas posjeti i Krampus.  U utorak 6. prosinca 2022. dočekali smo obojicu svečanom priredbom kojom su ravnale vjeroučiteljica Željkica Bradarić i učiteljica hrvatskoga jezika Marijana Balšić.

Priredba je započela zagonetkom Luke Hanačeka iz 1. d u kojoj smo trebali prepoznati sv. Nikolu te pjesmom „Sv. Niko svijetom šeta“ koju su izveli učenici 1. d. Njihov nastup pripremila je učiteljica Aleksandra Vajzović-Carić.

Nakon njih, voditeljice programa Petra Anić i Eva Budim najavile su igrokaz učenica Marte Vinski i Ane Teute Biočić iz 1. e pod nazivom „Sveti Nikola i Krampus“. Uvježbala ih je učiteljica Natalija Hršak.

Sljedeća izvedba bila je recitacija „Pomoćnici sv. Nikole“ koju su izvele  Josipa Cvijanović, Marija Habečić i Lorena Lukić iz 3. c Pripremila ih je učiteljica Dubravka Vuković.

Ema Šego iz 3. e pod vodstvom Marine Perković izvela je recitaciju Sv. Nikola i ja.

Učenice 3. b pod vodstvom učiteljice Ade Trbović zaplesale su zatim uz pjesmu „Jingle Bell Rock“ i oduševile publiku.

Na kraju su učenici 3. e dozvali  sv. Nikolu pjesmom „Pismo svetom Nikoli“ koju ih je naučila njihova učiteljica Marina Perković.

Publika je bila uzbuđena i zajedno s ravnateljicom stala je zazivati sv. Nikolu. On se pojavio u društvu dobroćudnog Krampusa i s darovima koje su podijelili učenicima. Ulogu svetog Nikole imao je Mateo Bilal iz 7. d, a Krampusa Filip Knezić iz 7. d. Tehničku podršku imali smo u Mateju Crnoji i Karlu Starčeviću iz 8. b. Nakon priredbe sv. Nikola i Krampus prošetali su po školi kako bi i učenicima viših razreda podijelili slatkiše.

Petra Anić i Eva Budim, 7. e

SVETI NIKOLA U CRVENOM KRIŽU

U utorak, 6. prosinca učenici 7. f razreda Monika Taslak i Kristian Boras s razrednicom Ivonom  Zelenikom te pomoćnicama u nastavi Sanjom Vukić Bohaček i Lovorkom Korman posjetili su svetog Nikolu u Crvenom križu Dugo Selo.

Prvo smo pogledali predstavu koji su pripremili učenici Osnovne škole Rugvica. Sjajno smo se proveli, ali i upoznali s djelatnicima Crvenog križa Dugo Selo. Osim toga, pozdravili smo i tri psa koji čekaju svoj dom. Potičemo vas ovim putem da ih udomite.

Kristian Boras, 7. f

objavio: Ivana Mijatović   datum: 9. 12. 2022.