MOBILNI PLANETARIJ: Projekcije svemira i zabavni pokusi

U organizaciji i na poticaj učiteljice fizike Sanje Hmure Meić, u ponedjeljak, 14. studenog u našoj školi gostovali su fizičari Nikolina Pajski i Antonio Kranjčec koji su u sklopu mobilnog planetarija Odiseja održali radionice za sve učenike od prvog do osmog razreda. Velika kupola, u kojoj se prikazivala projekcija svemira, bila je postavljena u školskoj dvorani. Učenici su naučili kako je nastao svemir, od kojih se sve planeta sastoji Sunčev sustav, kako one izgledaju, koje su glavne zvijezde te kada je i tko je čovjek koji je prvi sletio na Mjesec. Nakon projekcije izvedeni su pokusi s tekućim dušikom koji su zadivili učenike.

Radoznale reporterke Anja Piljić, Vita Dragičević i Lucija Mendeš, 7. d

U nastavku pročitajte osvrt na radionicu u mobilnom planetariju Lane Ivaniš iz 4. c.

Mobilni planetarij

Bio je ponedjeljak, 14. studenog kada je u našu sportsku dvoranu stigao mobilni planetarij Odiseja. Bilo je jako zanimljivo. Prvo smo ušli u veliku crnu kuglu gdje smo slušali predavanje o planetima, galaksijama i svemiru.

Naučila sam mnogo stvari koje do sada nisam znala:

1. Sunce je zvijezda oko koje kruži Sunčev sustav.
  2. Zemlja , Mars, Merkur, Venera, Jupiter, Saturn i Uran su planeti koji kruže u Sunčevu sustavu.

Svi planeti imaju neke osobitosti koje su jako zanimljive. Saturnov prsten nije prsten već sitni kamenčići. Jupiter ima veliku točku, što zapravo nije točka već pijavica. Mars je prije bio pogodan za život, kao Zemlja. Svaki planet ima jedan satelit ili više njih. Zemljin satelit je Mjesec. Zemlja se okreće oko Sunca i za to joj treba 365 dana (jedna godina). Postoji i puno sazviježđa u svemiru, a meni su najdraži Mali i Veliki medvjed. Naučila sam kako pronaći zvijezdu Sjevernjaču.

Kao šećer na kraju, gledali smo razne pokuse: kako banana može biti čekić, kako cvijet u trenutku izgubi latice, kako se balon odjednom smanji i poslije sam poveća.

Ovo je bio sjajan doživljaj!

Lana Ivaniš, 4. c

objavio: Lada Grdan   datum: 22. 11. 2022.