PROJEKT MEĐUNARODNE SURADNJE: Naši novi prijatelji iz Saint Quentina u Francuskoj!

U sklopu međunarodne suradnje i prijateljstva između Grada Dugog Sela i Aglomeracijske zajednice Saint-Quentinois sa sjedištem u Francuskoj našu su školu u četvrtak i petak, 3. i 4. studenog posjetili učenici osnovnoškolskog uzrasta i njihovi voditelji, a među njima i predsjednik Odbora za prijateljstvo i suradnju Jean-Marie Gondry i njegova supruga Sylviane Gondry.

Zaželjevši im ugodan boravak i veselo druženje s našim učenicima, ravnateljica Mara Mamuza na francuskom jeziku pozdravila je četrdesetak učenika i desetak voditelja, koji su došli u pratnji dogradonačelnice Jasminke Kokot Bambić te prevoditelja Zlate Tami i Hachemija Tamija. Potom se gostima obratila i učenica 7. d razreda Anja Piljić, koja u slobodno vrijeme uči francuski jezik, te im poželjela dobrodošlicu.

Svečani doček upriličili su učenici 1. d s učiteljicom Aleksandrom Vajzović-Carić, 3. d s učiteljicom Adom Trbović, 3. e s učiteljicom Marinom Perković te 7. a s učiteljicom glazbene kulture Tenom Čačić. Učenici su izveli tradicijske plesne točke „Falila se Jagica“ i „Kalendara“  (uz pratnju Tome Matića, 7. a, na harmonici) te popularne dječje pjesme „Bratec Martin“ i „Kad si sretan“ koje su otpjevali na hrvatskome i na francuskome jeziku. Nakon kratkog druženja u školskoj knjižnici, učenici su sudjelovali u likovnoj radionici oslikavanja majica koju su pripremile i vodile učiteljice likovne kulture Barbara Biđin i Sunčica Balažic Stjepanović te knjižničarke Ivana Budimčić i Lada Grdan. Istovremeno, naše su goste-voditelje ravnateljica Mara Mamuza, učiteljica hrvatskoga jezika Darija Sever, koja odlično razumije i govori francuski, te učiteljica njemačkoga jezika Silvana Piljić povele u razgledavanje škole i obilazak školskog dvorišta.

Tijekom radionice razgovarale smo s djevojčicom Jade koja nam je odgovorila na nekoliko pitanja. Hrvatska joj se jako sviđa zbog prekrasnog pejzaža, impresionirana je veličinom naše škole, a podijelila je s nama i da su školske kuhinje jako slične, ali je sustav posluživanja hrane potpuno drukčiji. U francuskim školama učenici uče gradivo iz jedanaest predmeta. Bila je oduševljena priredbom,  pogotovo tradicijskim plesovima, i radionicom oslikavanja majica koje su ponijeli sa sobom kao uspomenu.

Najveća vrijednost posjeta jesu novostvorena prijateljstva među učenicima, veze i kontakti, koji su samo potvrdili činjenicu da među ljudima, a osobito među djecom, ne postoje jezične barijere koje bi ih spriječile u razmjeni misli, osjećaja i iskustava - upravo sve naše različitosti svojevrsni su  mostovi zbližavanja i međusobnog razumijevanja.

Ema Starčević, Lara Žnidarić, Petra Anić i Eva Budim, 7. e

objavio: Ivana Mijatović   datum: 21. 11. 2022.