ZNANOST I ZABAVA: Znanstveni piknik u Donjoj Stubici

U petak , 27. rujna, učenici naše škole posjetili su Znanstveni piknik u Donjoj Stubici. Posjetitelji su mogli doći i u subotu te pogledati razne pokuse i inovacije u području znanosti. Među izlagačima bili su i učenici naše škole, mladi, budući znanstvenici koji su, pod vodstvom učiteljice fizike Sanje Hmure Meić, učiteljice kemije Snježane Mandarić, učitelja prirode i biologije Ankice Vidak i Nenada Židaka te učitelja informatike Kreše Ureka, prezentirali zanimljive pokuse i znanstvene ideje.

U petak smo se okupili ispred škole i željno iščekivali bus koji će nas odvesti na znanstveni piknik u Donjoj Stubici. U autobusu smo znatiželjno razmišljali čega sve tamo ima. Kada smo došli, odmah smo počeli obilaziti štandove.

Znanstveni piknik najveća je manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj koja se kao neformalno druženje sa znanošću i umjetnošću provodi već osam godina. Ove godine Znanstveni piknik održao se u perivoju dvorca Stubički Golubovec u Donjoj Stubici u Hrvatskom zagorju,  27. – 28. rujna 2019. U prekrasnom okruženju dvorca, na otvorenom prostoru, na više od sto izlagačkih i edukatorskih pozicija održao se znanstveno popularni program, interaktivne radionice, izložbe, predavanja, prezentacije i sl. Manifestaciju organiziraju Udruga Profesor Baltazar, Krapinsko-zagorska županija, Grad Donja Stubica, Institut Ruđer Bošković i CARNET.

Saznali smo da je Znanstveni piknik ove godine organiziran u Perivoju dvorca Stubički Golubovec u svojstvu najave destinacije za izgradnju Znanstveno-edukativno-zabavnog centra ZEZ, koji podrazumijeva potpunu obnovu ovoga dvjestogodišnjeg dvorca, hrvatske kulturno-povijesne baštine smještene na rubu Parka prirode Medvednica.

Našim učenicima-izlagačima dodijeljena su, po našem skromnom mišljenju, najljepša mjesta u perivoju. Prezentaciju pokusa i inovacija brojnim posjetiteljima odlično su vodili sljedeći učenici: 1. suhi led i njegova svojstva prezentirali su Jelena Stanušić i Karlo Klarić, 8. a, Antonija Vukadin i Matija Belic, 8. d, i Gabrijela Jezerčić, 8. e; prezentaciju nastajanja holograma i demonstraciju principa rada micro:bita te programiranja vodili su Filip Tkalčević, Ana Obućina, Karlo Đuran,8. d i Karlo Klarić 8. a; funkcioniraju fenomena difuzije i osmoze u prirodi pokazale su Ivona Glavaš, Matea Žilić i Eva Štivičić, 6. d; interaktivnu demonstraciju vještina pružanja prve pomoći u vodile su Ivana Lucić i Mia Vernik, 8. d, i Lana Brlek, 8. e; prezentaciju načina rada elektromagnetske indukcije vodili su Fran Opuhač i Jakov Lasan, 8. b.

Atmosfera na Znanstvenom pikniku oduševila nas je te, a sigurne smo da ovaj projekt potiče mnoge učenike na istraživanje. Tko zna, možda jednoga dana ovi mali znanstvenici postanu veliki!

Nika Galečić, Tara Martinović, Marija Ravenšćak, Dorotea Dubravčić i Ema Blažinović, 5. b

objavio: Krešo Urek   datum: 11. 10. 2019.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »