SUSRET GENERACIJA: Bake i djedovi na satu u 3. a

U okviru nastavne jedinice o mjerenju vremena iz Prirode i društva za treće razrede, u petak 22. veljače, učiteljica Gordana Takač Tominac u goste je pozvala bake i djedove svojih učenika. Ideja susreta bila je pripovijedanje i izmjena iskustava o načinu života i školovanja u vrijeme njihova odrastanja te pronalaženje sličnosti sa životom današnjih generacija. Vidjeti svoju baku ili djeda u razredu i predstaviti ih prijateljima za učenike je bio poseban doživljaj, a kolači i sokovi nakon druženja ovu su nastavnu jedinicu pretvorili u nezaboravno pamćenje.

Gosti u našem razredu

U petak, 22. veljače, u posjet našem 3. a razredu došli su bake i djedovi. Pripovijedali su nam o svojoj prošlosti, odrastanju i načinu življenja. Na početku su se predstavili, a potom započeli govoriti o svojim zanimanjima. Potom nas je priča odvela u vrijeme njihovog školovanja koje je bilo posve različito nego danas. Ono što smo mogli naučiti je da je njihova obaveza uz školovanje bilo i puno rada kod kuće dok je nama obaveza uglavnom samo škola.

Tamara Miketa

Bake i djedovi u našem razredu

Došao je i taj dan kada sam u svome razredu mogla upoznati bake i djedove svojih prijatelja. Vidjeti ih u učionici bilo je neobično iskustvo. Djed moje prijateljice Eme bio je najduhovitiji. Nažalost djedova je bilo samo dvoje, uglavnom su došle bake. Svi su oni govorili o tome kako se je nekada živjelo. Shvatila sam da je nama danas puno lakše jer nemamo toliko obaveza kao što su oni imali. Oni su se morali brinuti o domaćim životinjama, raditi u vrtu, donositi drva za zimu. Prehrana je bila drugačija također. Jeli su mast namazanu na kruhu. Namaza nije bilo. Taj dan mi je bio poseban dan u školi. Razmišljala sam kako ja biram hranu, a oni to nisu smjeli ni pomisliti.

Sara Nikolić

Sat Prirode i društva s djedovima i bakama

Na sat Prirode i društva došli su bake i djedovi. Nabrojala sam 6 baka i 2 djeda. Pričali su nam o prošlosti i kako su živjeli, kako su išli u školi i kako su provodili svoje slobodno vrijeme. Saznala sam da nije bilo bilježnica nego su pisali na pločice s kredom. Ponekad se dogodilo da im se obriše zadaća na pločici.. Učiteljica Gordana za bake je pripremila cvijeće koje smo im uručili pred kraj sata. Poslije smo uživali u kolačima koje su donijele sa sobom.

Ana Arnuš

objavio: Krešo Urek   datum: 6. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »