DAN RUŽIČASTIH MAJICA: Reci NE vršnjačkom nasilju!

Posljednje srijede u veljači obilježava se Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, odnosno Dan ružičastih majica. U ovom najpoznatijem programu prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj sudjeluje više od dva milijuna sudionika, a 2017. godine od strane Hrvatskog sabora proglašen je kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Ideja obilježavanja Dana ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi kada je učenik prvog dana škole došao u ružičastoj majici. Učenika su ismijali, vrijeđali ga te mu prijetili fizičkim nasiljem samo zato što nosi ružičasto. Na inicijativu učenika  na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka tako što su, u znak podrške i solidarnosti s dječakom, ružičaste majice nosili gotovo svi njegovi školski kolege. Tim činom ružičaste su majice postale prepoznatljiv simbol inicijative, a kasnije i međunarodno prepoznate obljetnice.

U našoj su školi i ove godine organizirane radionice za učenike četvrtih i drugih razreda, a u znak potpore i solidarnosti sa žrtvama nasilja djelatnici i učenici svih razreda odjenuli su majice ružičaste boje. Radionice su među četvrtašima provele defektologinja Natalija Hrnkaš, pedagoginja Martina Jenik Pelivanović, psihologinja Nataša Klarić i psiholog Nikola Vincelj, a među drugašićima  učiteljica engleskoga jezika Antonia Kolaković. Glavno područje rada s učenicima bilo je osvještavanje prisutnih vrsta nasilja i mogućnost rješavanja problema na razini škole.

Učenici su igrali zanimljivi kviz, pogledali prezentacije i kratke filmove koji su im pomogli u  osvještavanju vlastite izloženosti nasilju u svome okružju, ali i u prepoznavanju nepoželjnih oblika vlastitoga ponašanja. U skupnom radu trebali zajednički pronaći načine rješavanja problema u zadanim opisima situacija školskih sukoba. Potom su svi dobili ružičaste majice napravljene od papira koje su ukrasili porukama protiv nasilja.

U nastavku prenosimo dio članka Centra za edukaciju i prevenciju nasilja o tome kako i ti možeš obilježiti Dan ružičastih majica.

„Sudjelovati u njemu može apsolutno svatko. Ne moraš donirati novac, zvati telefone i slično. Obuci ružičasto. Sudjelovanje u obilježavanju Dana ružičastih majica mogu ostvariti i oni koji ne nose ružičastu majicu. Da, tako je!

Što sve možeš učiniti da podržiš ovaj pokret i kažeš NE nasilju? Evo nekoliko prijedloga:

• nosi ružičastu majicu,
  • napiši kratku pjesmicu,
  • podijeli s nama svoju priču,
  • postani volonter,
  • budi ljubazan i brižan,
  • ne budi ljut na nekoga jer biti ljut na nekoga je čisto gubljenje vremena,
  • prijavi nasilje,
  • budi hrabar i reci NE nasilju.

Pridruži se i ti i reci NE nasilju! Nasilje nije cool i ti to jako dobro znaš. Ne boj se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U tebi leži snaga i hrabrost i te dvije divne vrline tjeraju te da pošalješ samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!“

objavio: Krešo Urek   datum: 4. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »