„ALISA U ZEMLJI ČUDESA“: Beskraj mašte u ZKM-u

Učenici šestih i osmih razreda u četvrtak, 11. listopada, posjetili su Zagrebačko kazalište mladih gdje su pogledali predstavu „Alisa u Zemlji čudesa“ nastalu prema čuvenom romanu Lewisa Carolla. Predstava počinje ulaskom glumaca na pozornicu kroz vrata koja zaključava Zec. Alisa je među publikom i s drugim likovima počinje razgovarati o maštanju. Likovi odlaze s pozornice, a Alisa ostaje sama pred ogledalom.

U ogledalu primjećuje čudne odraze sebe, a kad nešto izgovori, to se ponovi kao jeka. Alisa primijeti bocu s natpisom „Popij!“. Nakon kratkog razmišljanja popije i počne razgovarati s pametnom sobom. Ta se scena u predstavi ponovi još dvaput: drugi put Alisa razgovara s mudrom sobom, treći s osjećajnom sobom. Zatim razbija ogledalo i dolazi u čudno okruženje. Dolaze Vojvotkinja i njezin Pomoćnik. Kuhinjski pribor i posuđe spuštaju se sa stropa, a Pomoćnik vojvotkinje uzima lonac. Razgovaraju o juhi od riječi. Alisa kaže da  ona i ostala djeca ne vole juhe na što se juha od riječi naljuti i iskipi. Zahtijevaju da Alisa kuša juhu od riječi, no ona ju odbija govoreći da ne želi da joj se stavljaju riječi u usta.

Zatim slijedi scena sa stolom kojemu se Alisa čudi zašto je tako postavljen. Ona spusti stolce kad dođu Zec, Čarobnjak i Klobučar. Za njih je uvijek pet sat i uvijek je vrijeme za čaj. Alisa se svađa s njima govoreći da ne može uvijek biti pet sati. Nastaje mrak na pozornici i Alisa opet ostaje sama sa sobom i razmišlja gdje je i što joj se događa.

Počinje scena s Kraljicom na tronu koji gura Kralj. Kraljica objasni Alisi da ona sve može predvidjeti i kaže joj da će je osuditi. Kraljica naredi da se Zecu odrubi glava i zatim počinju padati crveni jastuci. Uslijedila je igra jastučevanja koju Alisa ne zna igrati, ali ubrzo shvati da Kraljica naređuje da se svima onima ispod njezine časti odrubi glava. Alisa je zgrožena. Kraljica, Kralj i Alisa ostaju sami na pozornici i Alisa shvati da je moć u njezinim rukama te odrubi glavu Kralju, obrati se Kraljici koja ljutito odlazi. Predstava završava tako što Alisa napokon shvaća da ona može postati bilo tko i da može ostvariti bilo što sve dok ima osjećaje, mudrost i dobrotu.

Adrian Jaganjac, 8. a

Fotografije su preuzete s mrežnih stranica Zagrebačkog kazališta mladih.

objavio: Krešo Urek   datum: 16. 10. 2018.

« Svibanj 2024 »