ODRŽANA TRIBINA «ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA»

U srijedu 24. 11. 2010., u sklopu kampanje «Živim život bez nasilja», koju je pokrenulo Ministarstvo unutarnjih poslova RH, u našoj je školi održana velika tribina o nasilju. Problem nasilja sve je češći u školama, ali i u društvu općenito.

Tribini su prisutvovali učenici svih sedmih razreda. Gosti tribine, a ujedno i predavači, bili su školska liječnica Danica Herc-Cerovac, Marina Akmačić iz PP Dugo Selo, Marijana Pekvarić iz Centra za socijalnu skrb Dugo Selo, ravnateljica Crvenog križa Dugo Selo Gordana Kocaj te Ante Kaleb, dugoselski rukometaškoji je proglašen najboljim igračem Europskog kadetskog prvenstva 2010. godine.

Predavanja o nasilju bila su veoma poučna i zanimljiva. Gosti iz Centra za socijalnu skrb ispričali su nam priču o djevojčici Lani, koju je skupina dječaka tukla i neprestano maltretirala govoreći joj pogrdne riječi. Jednoga dana dočekali su je na igralištu i udarili je u lice. Zaključak priče bio je da je nasilje sve češći problem s kojim se susreću mnoga djeca i mladi.

Rukometaš Ante Kaleb poručio je mladima kako je dobro baviti se sportom te kako je sport puno bolji način  za „ispucavanje“ energije od nasilja.

Liječnica školske medicine govorila je o boli koju nasilje nanosi žrtvama i ranama koje ostaju zauvijek. „Tjelesne rane su privremene, ali one emocionalne ostaju zauvijek“, poručila je doktorica mladima.

Ravnateljica Crvenog križa govorila je o nasilju na internetu te kako je ono jednako opasno i ostavlja jednako teške posljedice kao i fizičko i verbalno nasilje.

Gospođa Akmačić iz policije objasnila je kako svatko tko jednom bude zapisan u policiji kao nasilnik ostaje tako obilježen za cijeli život.

Stručnjaci govore kako je najbolje obratiti se odraslim osobama, pa su nas tako savjetovali i naši gosti predavači, uz poruku da se svako nasilje može spriječiti. Spriječiti se mogla i nasilna smrt mladog, prerano preminulog Luke Ritza. Njemu u spomen na početku predavanja pogledali smo video spot grupe Ad Astra – „Surovi grade“.

Na predavanju su nam također savjetovali da, u slučaju da prisustvujemo nasilju ili vidimo kako nekoga napadaju, pomognemo i prijavimo nasilje odraslima. Gledali smo i video o nasilju koji su napravili učenici jedne američke škole. Mnogi su se poistovjetili s djecom u videu. Na kraju su učenici postavljali brojna pitanja, posebno o tome što bismo u nekoj situaciji konkretno trebali učiniti kako bismo spriječili nasilje.

Radoznali novinari

objavio: Krešo Urek   datum: 26. 11. 2010.

« Svibanj 2024 »