PROJEKT "10 DANA BEZ EKRANA – 10 DANA DRUGAČIJEG GLEDANJA"

Glavni dio projekta "Deset dana bez ekrana – deset dana drugačijeg gledanja",koji je trajao od 8. do 15. studenog, u organizaciji Udruge za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti CINAZ i naše škole, završen je ovog ponedjeljka.

Cilj projekta bio je da se mladima predloži apstinencija od neselektivnog korištenja triju ekrana – računala, televizije i mobitela. To znači da su se učenici tijekom tjedan dana morali suzdržavati od sadržaja medija koji nisu obrazovnog karaktera, već «manipulativnog», kao što su SMS poruke, blogovi, agresivne kompjutorske igre, facebook i drugi, preko kojih sve češće dolazi do nasilja među djecom.

Dakako, projekt nije postavljen tako da objavljuje rat medijima općenito, niti trima ekranima posebno, kao što ne želi biti negativno orijentiran prema postojećoj plaksi mladih. Naime, smatramo da ćemo realizacijom ovoga projekta potaknuti učenike na bolju komunikaciju s roditeljima i vršnjacima te im ukazati na to da vrijeme provedeno ispred ekrana mogu provesti na mnogo kreativniji način. Također, naglasak se stavlja na stvaranje kritičkoga stava prema pojedinim medijskim sadžajima, odnosno da steknu moć razlikovanja manipulativnih sadržaja od onih obrazovnih.

U projektu je tako sudjelovalo 25 učenika/polaznika iz 5. i 6. razreda, koji su uspješno obavili svoj dio posla, a to znači da su svakodnevno vodili dnevnike o upražnjavanju slobodnoga vremena, sami se ocjenjivali i pokušavali pronaći neke nove hobije. Tako su neki od polaznika počeli sa skupljanjem salveta, više vremena provodili s braćom i sestrama, čitali lektiru, vozili bicikle, kuglali se, rolali, izrađivali plakate i igrali razne društvene igre.

Naravno, velik dio posla obavili su i roditelji koji su aktivno sudjelovali u projektu upisivajući svoja zapažanje u svoje dnevnike i davajući svojoj djeci primjer i potporu. Također, potpunu realizaciju projekta omogućili su i svi razrednici petih i šestih razreda te članovi stručne službe.

Ovih dana prikupit ćemo i obraditi sve informacije i podatke kako bismo na kraju imali točan uvid u rezultate učeničkih suzdržavanja od triju ekrana. Službeni kraj "Deset dana bez ekrana"desit će se u jednom od sljedećih tjedana kada ćemo organizirati jedno zajedničko druženje i proglasiti najbolje polaznike. No, da bi se pokazalo da ovdje nema gubitnika ni pobjednika, nagrada svima bit će pojavljivanje u dokumentarcu koji se bavi ovom tematikom te će zasigurno za svakog od njih biti jako lijepa uspomena. No, da bi se pokazalo da ovdje nema gubitnika ni pobjednika, nagrada svima bit će pojavljivanje u dokumentarcu koji se bavi ovom tematikom te će zasigurno za svakog od njih to biti jako lijepa uspomena.

objavio: Krešo Urek   datum: 17. 11. 2010.

« Svibanj 2024 »