MARTINJE U DUGOM SELU: Sudjelovali smo u Dječjem programu i Povorci svetog Martina!

Različiti sadržaji i programi ove su godine uveličali proslavu Dana Grada i naše dugoselsko Martinje. Glavno mjesto okupljanja bio je prostrani šator pored Pučkog otvorenog učilišta, gdje su u subotu, na sam dan obilježavanja Martinja nastupile pjevačke skupine naše škole. U nedjelju, 12. studenog naša ravnateljica Mara Mamuza, učitelji i učenici sudjelovali su u prvi puta održanog Povorci svetog Martina koja je u organizaciji Grada Dugog Sela, Turističke zajednice Dugo Selo i Srednje škole Dugo Selo povezala dvije dugoselske crkve - staru crkvu Martin bregu i župnu crkvu svetog Martina. U Nastavku pročitajte kratki osvrt na Dječji program i Povorku.

Nastupi naših pjevača i Povorka svetog Martina

U sklopu Dječjeg programa, koji je započeo predstavom za djecu „Lara u svijetu životinja“ i nastupima djece iz dugoselskih dječjih vrtića, okupljenoj djeci i njihovim roditeljima predstavile su se pjevačke skupine naše škole: učenici Pjevačke skupine 1. razreda, pod vodstvom učiteljice Marijane Tečić, izveli su skladbu „Jesen“, učenici Pjevačke skupine 2. razreda, pod vodstvom učiteljice Marine Perković, izveli su skladbe „Škola“, „Djeca svijeta“ i „Djeca nose svjetove na dlanu“, a članice školskog Zbora viših razreda, pod vodstvom učiteljice glazbene kulture Marije Šarkanj, izvele su skladbe „Count on me“ i „Treblebass“. Nastupi naših skupini bili su zaista odlični što se moglo zaključiti prema pljesku publike.

U nedjelju, povodom spomendana svetog Martina, održala se i povorka kroz naš grad: stare crkve na Martin bregu, kroz Šaškovečku ulicu do župne crkve svetog Martina pa sve do šatora na rukometnom igralištu.

U 9 sati pred našom školom čekao nas je autobus koji nas je odvezao do stare crkve na Martin Bregu, gdje smo se sastali s učenicima i učiteljima iz Osnovne škole „Ivan Benković“ i Srednje škole Dugo Selo te s predstavnicima Grada, Turističke zajednice i medija.

U 10 sati došla je kočija sa svetim Martinom koja je povela povorku prema drugoj, župnoj crkvi.  Na tome putu Povorka je zastala na pet postaja koje su predstavljale život svetog Martina i vrijednosti koje je zastupao. Na postajama su sveti Martin sreo je i razgovarao s vinarima, prosjakinjom, gubavcem, vojnicima, koje su glumili učenici Srednje škole Dugo Selo, te sa štićenicima Centra Stančić.

Cijelim putem najmlađi u povorci nosila su krunicu koja je bila napravljena od jastuka u obliku srca. U župnu crkvu svetog Martina, u kojoj je župnik Slavko Kresonja održao misu, ušli s krunicom. Na kraju mise okupljenima se obratio i sveti Martin te održao kratki govor zahvale svima koji su sudjelovali u Povorci.

Poslije mise za sve je sudionike u šatoru na rukometnom igralištu bio organiziran ručak, a razveseljavao nas je Tamburaški orkestar Glazbene škole Dugo Selo i nastup dugoselske ženske klape „Felicitas“.

Nama se osobito svidio put do crkve svetog Martina, postaje su bile predstavljene jako detaljno i poučno.

Gabriela Dedić i Lidija Kolgjeraj, 7. a

objavio: Krešo Urek   datum: 16. 11. 2017.