DAN KRUHA I ZAJVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE: Svečani program i blagoslov kruha

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježen je u četvrtak, 12. listopada, prigodnim programom za učenike i djelatnike u obje smjene. Proslavi je prethodio poziv roditeljima na suradnju u pripremi kruha i ostalih pekarskih proizvoda za izložbeni stol u predvorju i blagovanje kruha u razredima. Kao i dosadašnjih godina puno je roditelja i ostalih članova obitelji prihvatilo poziv te su naše učionice i hodnici odisali domaćim ugođajem.

Na priredbi su nastupili učenici nižih razreda kao i polaznici školskih glazbenih i vjeronaučnih sekcija. Uz prigodne dječje recitacije na temu kruha na programu su se našle poučne i šaljive zanimljivosti o kruhu, igrokazi o životu pekara, dramatizacija poznatoga vica o perecima, recitali o nastanku i tumačenja poznatih poslovica o kruhu. Najveći naglasak stavljen je na prijeko potrebnu zahvalnost na dobroti i obilju koji nas okružuju. Glazbeni dio upotpunili su pjevački zborovi nižih razreda izvedbom duhovnih skladbi pod vodstvom svojih učiteljica, a polaznici glazbene sekcije viših razreda otpjevali su pjesmu „Cesta“ uz pratnju udaraljki. Izbor iz stvaralaštva hrvatskih pjesnika o kruhu prepušten je, također, učenicima viših razreda, polaznicima i voditeljicama recitatorskih skupina. U duhu folklorne baštine našega kraja učenice četvrtih razreda izvele su narodni ples i pjesmu „Tancala bi 'al ne mogu“.

Nakon priredbe učenicima se obratila ravnateljica Mara Mamuza i istaknula važnost poštovanja kruha kao simbola života, ali i konkretnog poštovanja hrane i voća koje učenici dobivaju u našoj školi. „Naše riječi trebaju biti i naša djela“, poručila je svima ravnateljica Mamuza. Na kraju priredbe župnik Slavko Kresonja zahvalio je Bogu na svim darovima i blagoslovio izložene kruhove koje su učenici potom ponijeli u svoje učionice. Ravnateljica Mara Mamuza zahvaljuje roditeljima, posebno majkama i bakama, kao i svima ostalima koji su pridonijeli ovoj svečanosti.

Program parene smjene:

1. „Blago danu koji počinje mirisima kruha“

Leona Josipović i Karla Ožanić, 2. c učiteljice Dubravke Vuković

2. „Zahvaljujemo Bogu“ – Matea i Ružica Jurišić, 2. c vjeroučiteljice Željkice Bradarić

3. Recitatorska skupina pod vodstvom prof. Dragane Radovan Marković i Dijane Mihelčić

Nastupaju Vinko Gredelj, Gabrijela Jezerčić i Klaudija Jurič, 6. e

4. „Pekar“ - Pjevačka skupina drugih razreda Marine Perković

5. „Thank You for The Bread“ - Mali Englezi pod vodstvom učiteljice Sare Cerjan

6. „Što pekar radi?“ – Sarah Vukadin i Filip Tominac, 2. d

„O kruhu je riječ“ – Ivona Glavaš, 4. d

„Kratke recitacije o kruhu“ – Antonija Vukadin, Ivana Lucić i Mia Vernik, 6. d

7. Igrokaz „Put od maloga zrna do slasnoga kruha“ – Vjeronaučna skupina Željkice Bradarić

8. Narodni ples „Tancala bi al' ne mogu“ – Folklorna skupina učiteljice Sonje Ivančević

9. Pjesma „Nitko kao ti“ - Pjevačka skupina drugih razreda Marine Perković

Program neparne smjene:

1. Ksenija Grozdanić: Malo zrno recitacija, izvode: Tara Matahlija, 3. d, Nikola Živković, 3. d, David Knezić, 3. d, Helena Lucić, 3. d, voditeljica Ivana Matešić

2. Natali Šarić, Blago danu koji počne mirisima kruha, izvode Ivona Šimić, 3. a, Rene Grozdek, 3. a, Emanuela Knez, 3. a, Klara Sruk, 3. a, voditeljica Slađana Merkaš

3.  Zanimljivosti i vicevi o kruhu, monolog izvodi Danijel Dokuš, 7. a, voditeljica Lada Grdan

4. Tisuću pereca, dramsku igru izvode Mali knjižničari, voditeljica Lada Grdan

5. Mlin na vodi, pjevaju učenici 1. d, voditeljica Marijana Tečić

6. Dragutin Tadijanović, Visoka žuta žita, recitira Patricija Vrbat, 7. e, voditeljice Dragana Radovan Marković i Dijana Mihelčić

7. Dragutin Tadijanović, Na stolu kruh, recitira Ana Dujmović, 5. a, voditeljice Dragana Radovan Marković i Dijana Mihelčić

8. Nikola Miličević, Kruh, recitira Lucija Arnuš, 5. a, voditeljice Dragana Radovan Marković i Dijana Mihelčić

9. Slavko Mihalić, Kruh na stolu, recitira, Danijel Dokuš, 7. a, voditeljice Dragana Radovan Marković i Dijana Mihelčić

10. Cesta, instrumental izvode Glazbeni kreativci, voditeljica Tena Čačić

11. Poslovice o kruhu, recital izvodi Biblijsko-liturgijska skupina 7. razreda, voditeljica Marjana Koščak

12. 'Vjek hvaljen budi, izvodi zbor 5. e, voditeljica Valentina Paunović

objavio: Krešo Urek   datum: 16. 10. 2017.