SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDORMOM: Šarene čarape kao simbol različitosti

U utorak, 21. ožujka, obilježavamo Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, odnosno Dan šarenih čarapa. Učenici 2. a, 4. a i 4. d razreda i njihove učiteljice Slađana Merkaš, Marija Sekur Harcet i Marijana Tečić obuli su različite, rasparene čarape kao simbol različitosti. U nastavku pročitajte njihove dojmove!

Dan šarenih čarapa

U utorak, 21. ožujka, obilježili smo jedan neobičan dan. Osim prvoga dana proljeća, obilježili smo i Dan šarenih čarapa te tako podržali ljude koji su rođeni s Downovim sindromom. Oni ne mogu upariti šarene čarape pa ih i mi toga dana nosimo.

Svi iz našeg razreda obukli su šarene čarape. Na satu tjelesnog izuli smo cipele, sjeli u krug i fotografirali noge. Bilo je baš zabavno!

Adriana Husarić, 4. a

Dan šarenih čarapa

Na Dan šarenih čarapa želimo podržati osobe sa Downovim sindromom. Te osobe imaju jedan kromosom više, zbog kojeg se teže kreću, lice im je malo drugačije i teže uče, ali su gotovo uvijek sretni. Trebali bismo ih podržati i isticati to da i oni imaju posve ista prava kao i mi. Nikako ih ne smijemo izbacivati iz igre samo zato što teže usvajaju pravila, nego se moramo potruditi da im ih što bolje objasnimo. Dan šarenih čarapa zove se tako jer osobe s Downovim sindromom ne mogu upariti čarape koliko god se trudili. Moj razred podržao je taj dan tako da smo svi došli u školu u šarenim čarapama.

Svi smo mi jednaki i trebamo imati ista prava!

Leona Husarić, 4. a

Dan šarenih čarapa

Danas, 21. ožujka, obilježava se Dan šarenih čarapa. Taj dan potiče nas na razmišljanje o djeci s Downovim sindromom. To su djeca koja su unatoč svojoj bolesti jako dobra i kulturna te se lijepo ponašaju. Za njih smo danas obukli šarene čarape i fotografirali se. Sva djeca imaju jednaka prava te ih moramo prihvatiti i voljeti.

Marija Višević, 4. d

Dan šarenih čarapa

Danas smo obilježili Dan djece s Downovim sindromom, koja ne mogu upariti iste čarape, već oblače različite. Gledali smo kratak film o psu koji čuva dječaka s Downovim sindromom. Nikada nisam upoznao takvo dijete, ali znam da im se nikako ne smijemo rugati. Također sam vidio kako djevojčicu Evu svi u razredu poštuju, igraju se s njom i ne rugaju joj se. Takva se djeca nikada ne ljute.

Lovro Riha, 4. d

objavio: Krešo Urek   datum: 22. 3. 2017.