GOSPODARSTVO ZAVIČAJA: Posjet tvrtki za skladištenje voća

Učenici 3. d. i 3. e razreda u pratnji učiteljica Aleksandre Vajzović-Carić i Natalije Hršak posjetili su tvrtku za trgovinu i skladištenje voća Moslavina voće d. o. o. 24. studenoga. Posjet je nastao kao oblik terenskog istraživanja o gospodarskim granama zavičaja, a zanimljivost djelatnosti pokazala se dobrom idejom. Učenicima je predstavljen proces od berbe do stavljanja voća na police.

Istraživanje o gospodarstvu našeg zavičaja

Posjetili smo tvrtku Moslavina voće i razgledali hladnjače. Tvrtka se nalazi blizu škole. U hladnjači je bilo veselo i zanimljivo. Djelatnik nam je pokazao unutrašnjost hladnjače i drugih prostorija. Tamo smo vidjeli različite strojeve za prenošenje i pranje jabuka i drugog voća. Poslije toga gledali smo pakiranje voća i slanje u trgovine kao što su Lidl, Konzum, Billa ili Plodine. Prije povratka u školu dobili smo jabuke koje smo odmah pojeli jer su bile ukusne. Jabuke i druge voće bogato je vitaminima.

Klara Nikolić, 3. d

Hladnjaču Moslavina voće posjetili smo 24. studenoga s učenicima 3. e razreda i našim učiteljicama Aleksandrom Vajzović-Carić i Natalijom Hršak. Kada je naš prijatelj Gabrijel rekao da idemo u hladnjaču odmah smo se razveselili. Tamo radi njegova mama. U hladnjači je bilo vrlo hladno i bilo je puno naslaganih jabuka. U drugoj prostoriji nalazilo se drugo voće koje se pakira i šalje u trgovine. Prije slanja voće se sortira prema veličini. Loše jabuke se moraju odvojiti da na police dođu samo zdrave jabuke. Iako je bilo jako hladno meni se je svidjelo upoznati rad u hladnjači.

Melani Marić, 3. d

U posjeti dugoselskoj tvrtki Moslavina voće vidjeli smo puno jabuka. Tamo nas je odvela učiteljica Aleksandra i učiteljica Natalija iz 3. e razreda. Došli smo da upoznamo kako se pripremaju jabuke za slanje u trgovine. Prošli smo kroz nekoliko hladnih komora s različitim voćem. U jednoj komori ima samo 1% kisika kako bi se voće što duže održalo bez truljenja. Na kraju smo se zasladili jabukama.

Iva Pašalić, 3. d

U hladnjači smo vidjeli puno jabuka i drugog voća koje prije slanja u dućane stoji u posebnim boksevima. U svaki boks stane 300 kg voća. Voće se zatim pere i sortira, a na kraju šalje u paketima. Na kraju smo išli na mjesto gdje se važu kamioni puni voća. Cijeli razred je stao na vagu i zajedno smo težili puno kilograma. Tamo smo proveli dva sata i to je bila naša velika pustolovina s jabukama.

Dora Debeljak, 3. d

objavio: Krešo Urek   datum: 1. 12. 2016.