NAŠA LEKTIRA: Hlapićev tjedan u 3. a

Čitanjem lektire „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ i popratnim aktivnostima u 3. a razredu Sonje Ivančević krajem studenoga organiziran je Hlapićev tjedan. Obrada ovog klasika proširena je pisanjem pisama likovima i autorici, istraživanjem starih obrta i pripremom vodiča grada i okolice, a u sklopu aktivnosti organiziran je i posjet postolaru. Poruka romana o solidarnosti i važnosti pomaganja aktualizirana je izradom razredne slikovnice u velikom formatu povodom Dana volontera.

Hlapićev tjedan u našem razredu

Naša učiteljica osmislila je Hlapićev tjedan povodom čitanja „Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića“.  Za početak naš je zadatak bio da pročitamo knjigu o Hlapiću Ivane Brlić-Mažuranić. U bilježnici za domaću zadaću opisivali smo likove, mjesto i vrijeme radnje. Svaki dan smo obradili jedan dio knjige. Svatko od nas je napisao i nacrtao dio priče i tako je nastala naša slikovnica o šegrtu Hlapiću. Svi smo bili jako sretni jer ćemo ju donirati drugoj djeci povodom Dana volontera. Kako bi se predstavili drugim učenicima našu slikovnicu smo donijeli u knjižnicu gdje se skupljaju igračke i knjige za sajam.

Laura Tečić, 3. a

Lektira o Hlapiću i stari zanati u Dugom Selu

U studenom smo imali lektiru „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“. Kako bismo bolje razumjeli Hlapićev posao naša učiteljica Sonja Ivančević odvela nas je u posjet postolaru. Tamo nas je dočekao postolar Željko Lepotinec, koji nam je pokazao razliku popravljanja obuće nekada i danas. Rekao nam je koji strojevi služe u izradi i popravljanju cipela. Hlapić te strojeve nije imao. Objasnio nam je da se tijesna obuća proširiti. Kada smo prepričala roditeljima gdje smo bili saznala sam da se za postolara nekada govorilo šuster. Napravili smo i vodič u kojem Hlapić predstavlja naš grad Dugo Selo.

Katja Čanić, 3. a

Kako je Hlapić izrađivao cipele

Išli smo u posjet postolaru blizu škole. Putem smo pričali o tome što ćemo ondje naučiti. Kad smo stigli razgledali smo radnju, a poslije smo upoznali njegov posao. Rekao nam je kako se izrađuju čizme, cipele i sandale. Razgovarali smo i o strojevima. Pomoću strojeva postolar brže izrađuje i popravlja obuću. Shvatili smo da su se ciple prije izrađivale bez strojeva i da je posao trajao duže.

Ana Gavran, 3. a

Kod postolara Željka

Posjetili smo postolara Željka Lepotinca koji ima radnju u blizini škole. Na prvi pogled jako nam se svidjela njegova radionica. Postolar nam je na početku ispričao kao je Hlapiću bilo teže izrađivati cipele nego danas. Zatim nam je ispričao kako izrađuje ključeve. Pokazao nam je kako zabija čavliće i uključio je još jedan stroj za laštenje cipela. Bio je jako ljubazan i htjela bih ga još jednom posjetiti.

Marija Debeljak, 3. a

objavio: Krešo Urek   datum: 1. 12. 2016.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »