TERENSKA NASTAVA: Četvrti razredi u Zagrebu

Razgledavanje Zagreba i upoznavanje njegove prošlosti bio je povod prošlotjednom posjetu učenika četvrtih razreda našem glavnom gradu. Putovanje uvijek otvara mogućnost druženja i razbibrige za učenike, no u prvom redu posjet je organiziran kao terenska nastava sa svrhom učenja o razdobljima, važnim mjestima i objektima te poznatim legendama o Zagrebu.

Posjet Zagrebu i šetnja Gornjim gradom

Jučer je bio prekrasan dan. Išli smo u obilazak starog dijela Zagreba. Krenuli smo autobusima iz naše škole. Nakon kraće šetnje dočekala nas je jedna gospođa s pregačama. Podijelila nam je pregače i podijelila u timove. Jedan je bio Krojački, a drugi Srebrnarski tim. Na istome mjestu vidjeli smo uspinjaču koja spaja Gornji i Donji grad. Mi smo bili na gornjoj stanici, koja se nalazi na Strossmayerovom šetalištu, podno kule Lotrščak gdje je Grički top. Nakon toga su nam glumci pričali o Kaptolu i Gradecu. Zatim nas je dočekao glumac koji je bio odjeven u kralja te nam je pričao o kralju Beli IV.  i o Zlatnoj buli. Podijelio nam je male kartice na kojima su naslikane sličice vezane uz Seljačku bunu. Nakon toga nam je gospođa odjevena u Mandu pričala o toj djevojci. Zatim nas je dočekao jedan glumac kao svećenik. Govorio nam je o crkvi sv. Katarine, koja je smještena na trgu Katarine Zrinske. Nakon njega došla nam je gospođa odjevena u Anku Paprenjanku, pa nam je pričala o Dori Krupićevoj i o njenom ocu Petru Krupiću, koji je bio zlatar. Pričala nam je o Kamenitim vratima, a zatim nam je po brojevima i po timovima podijelila kartice. Malo kasnije prišao nam je gospodin odjeven u narodnu nošnju, te nam je pričao o crkvi sv. Marka, koja se nalazi na Markovu trgu. Pokazao nam je gdje su spalili Matiju Gupca. Nakon toga smo išli u muzej kipara Ivana Meštrovića. U muzeju smo igrali kviz s karticama. Vidjeli smo njegove skulpture, slike i kuću. Posjetili smo i Klovićeve dvore, Hrvatski sabor, te spomenik Dori Krupićevoj. Bilo nam je lijepo i puno smo naučili o povijesti.

Mia Pavlović, 4. b

Kad smo došli na odredište dočekala nas je gospođa s kostimima krojača i kovača, a zatim smo se našli s glumcima Vedranom Komeričkim i Zrinkom Kušević Ziz. Poslije prezentacije koju je vodila Zrinka ugledali smo kralja Belu IV. koji nam je dao po tri sličice.  Onda je došla Manda (Zrinka) i pričala kako je nastao Manduševac. Zatim smo ugledali svećenika (Vedran), koji nam je pričao kako je nastalo Sveučilište, a onda nas je odveo do najmanje ulice u Gornjem gradu. Tamo smo ugledali Anku Paprenjanku (Zrinka), koja je pričala kako je Dora Krupićeva bila čuvarica Kamenitih vrata, a onda je došao šašavi pjesnik (Vedran) te smo pjevali. Objasnio je kako su mučili Matiju Gupca. Na kraju smo išli u muzej i kuću poznatog kipara Ivana Meštrovića.

Nika Gorišek, 4. b

U četvrtak, 10. ožujka 2016. svi četvrti razredi išli su na izlet u Zagreb, a među njima smo bili i mi, 4.e. razred. Na samom početku glumci su nam se predstavili i podijelili nas u dvije grupe. Glumci su nas proveli Zagrebom. Glumili su likove koji govore o povijesti Zagreba. Kad smo završili obilazak jeli smo perece i pili sokove. Imali smo zadatak crtati skulpture Ivana Meštrovića prilikom obilaska muzeja i njegove kuće. Bilo mi je jako zabavno na izletu, a puno smo i naučili o prošlosti Zagreba.

Doria Badrov,  4 .e

Prošli tjedan četvrti razredi išli su na izlet u Zagreb. Kad smo došli u Gornji Grad upoznali smo glumce koji su se preoblačili u poznate ljude iz prošlosti. Vozili su nas po Gornjem Gradu i pričali o njihovom životu. Neki su nam već bili poznati, npr. Matija Gubec i kralj Bela IV. jer smo o njima učili na satu prirode i društva, ali o svima smo naučili i nešto novo. Bilo je jako zanimljivo. Čuli smo i legendu o tome kako je nastalo ime Zagreb, vidjeli smo i kulu Lotrščak, crkvu svete Katarine i Kamenita vrata, bili smo na Markovom trgu. Na kraju smo posjetili muzej Ivana Meštrovića. Tamo je svatko od nas dobio papir i olovku, izabrali smo jedan njegov kip i nacrtali ga. Nakon toga smo razgledali Meštrovićevu kuću. To mi je bilo posebno zanimljivo. Ovaj izlet mi se jako svidio.

Ema Pavković, 4. e

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 15. 3. 2016.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »