ŽUPANIJSKO VIJEĆE UČENIKA ZAGREBAČKE ŽUPANIJE: Izvještaj predsjednika Vijeća učenika naše škole Patrika Micudaja

U četvrtak, 25. veljače, bio sam na sjednici Županijskog vijeća učenika Zagrebačke županije, u prostorima zgrade Zagrebačke županije u Zagrebu.

Predsjednika Vijeća učenika Osnovne škole „Ivan Benković“, Jana Orešića, i mene na sjednicu su pratili naša školska psihologinja Ivana Delač i ravnatelj OŠ „Ivan Benković“ Branko Goleš, ali oni nisu smjeli ostati na sjednici (predsjednica Županijskog vijeća učenika odrasle sve je „potjerala“ van. Ako mi učenici ne smijemo biti na Učiteljskom vijeću, zašto bi učitelji smjeli biti na Vijeću učenika?! Na sjednici je bilo 36 predstavnika osnovnih i srednjih škola iz Zagrebačke županije, od ukupno 55, a sjednicu je vodila predsjednica Županijskog vijeća učenika Sarah Puškaš.

Najveći dio sjednice odnosio se na kurikularnu reformu. Predsjednica nam je ispričala sve što treba znati o tome i rekla da je na Nacionalnom vijeću učenika bio gospodin Boris Jokić koji je voditelj reforme i pričao im o tome što reforma zapravo znači za nas učenike. Najvažnije informacije o reformi su:

• osnovna škola će umjesto 8 trajati 9 godina, u školu će djeca polaziti sa 6 godina, a prvi razred bit će organiziran kao današnja mala škola
  • informatika će biti obavezan, a ne izborni predmet u srednjim školama, a možda i u 7. i 8. razredu (taj se prijedlog još razmatra)
  • u sklopu pojedinih predmeta u srednjoj školi, bit će obavezna neplaćena praksa (taj je prijedlog isto na razmatranju)
  • učenici će sami moći birati dio lektire
  • nastava će biti podijeljena na obavezne predmete koje zahtijeva škola i nastavni program, a za 4 sata tjedno učenici će sami birati predmete koji ih zanimaju
  • izrečen je i prijedlog da će se pri upisu u srednju školu biti važne ocjene samo iz onih predmeta koji su obavezni u toj srednjoj školi (na primjer, za matematičku će školu biti važne ocjene iz matematike, fizike, prvog stranog jezika…)
  • ukinut će se opći uspjeh, a u 1. i 2. razredu neće biti ocjena
  • u gimnazijama će učenici u trećem razredu moći birati između 7 modula, odnosno smjerova: tehničkog, biomedicinskog, ekološkog, jezično-humanističkog, umjetničko-humanističkog, društvenog i humanističkog
  • program „E-škola i e-udžbenici“ trebao bi biti usvojen u svim hrvatskim županijama za 5 godina
  • nastavnici s boljim rezultatima bit će nagrađeni povišicama (npr. ako više njihovih učenika ide na natjecanje i ostvaruju dobra mjesta, ako njihovi učenici lako svladavaju gradivo, imaju dobre ocjene i sl., onda im na sat dolazi „kontrola“ i ocjenjuje rad nastavnika)
  • prijedlog o ukidanju državne mature djelomično je usvojen – da bi učenik upisao srednju školu, morat će polagati ispit koji ta škola osmisli
  • testiranje reforme trajat će 10 – 12 godina i prva generacija koja će se upisati u eksperimentalnu školu zahvaćenu reformom bit će 2017. godine.

više informacija o kurikularnoj reformi možete pronaći na internetu: www.kurikulum.hr

Glasali smo o nekoliko važnih pitanja. Predsjednica je zatražila da sve škole moraju svog predstavnika (predsjednika Vijeća učenika) izabrati do kraja 9. mjeseca svake godine, kao i da se sjednice školskih Vijeća učenika i Županijskog vijeća učenika trebaju češće održavati. Dogovoreno je da se sastanci Vijeća učenika moraju održavati 2 puta u prvom i 3 puta u drugom polugodištu, a to je i moj prijedlog našoj školi. Ako želimo nešto postići, moramo imati sjednice više puta, a ne jednom u polugodištu. Novi izbori za predsjednika Županijskog vijeća učenika provest će se tijekom ove školske godine.

Ovo iskustvo bilo jako zanimljivo i poučno, bilo je to nešto drugačije od svega što sam doživio, iako je bilo malo previše politike. Neki su članovi bili aktivniji i više pričali, dok su drugi šutjeli i čekali da sjednica završi. S nekim se dijelovima kurikularne reforme slažem, a s nekima ne, posebno s ukidanjem ocjena u 1. i 2. razredu kao i ukidanjem općeg uspjeha. Mislim da je jako dobro da se uspješnim nastavnicima omogući povišica i da se za upis u srednju školu bitne ocjene iz samo nekih predmeta.

Na kraju, pozivam sve učenike naše škole da „lajkaju“ Facebook stranicu Vijeća učenika Zagrebačke županije, jer će na njoj biti objavljene zanimljivosti iz škola iz cijele Županije pa tako i iz naše škole.

predsjednik Vijeća učenika,

Patrik Micudaj, 8. e

objavio: Krešo Urek   datum: 2. 3. 2016.