DOLAZAK HRVATA: Integrirani dan u četvrtim razredima

Prva saznanja o povijesti našeg naroda učenici stječu u četvrtom razredu. Naime, u okviru prirode i društva susreću se s porijeklom i dolaskom Hrvata, nastankom i kasnijim razvojem društva kao i pregledom novije povijesti.

Širina teme bila je poticaj za organizaciju integriranog nastavnog dana na kojem su učenici uz osnove iz rane povijesti pokazali i svoju kreativnost u predstavljanju događaja i legendi vezanih za dolazak Hrvata u pradomovinu. Osobiti trud u oživljavanje povijesnih scena, uz dobru glumu te izradu kulisa i nekoliko dana unaprijed, uložili su učenici 4. b Ade Trbović.

IGROKAZI IZ POVIJESTI HRVATA

U našem razredu, u petak 19. veljače, imali smo integrirani nastavni dan na temu dolaska Hrvata u današnju domovinu. Aktivnosti koje je pripremila naša učiteljica Ada Trbović počeli smo na satu hrvatskog jezika. Vježbali smo upravni i neupravni govor, a rečenice su se odnosile na povijest Hrvata. Nakon hrvatskog jezika imali smo sat likovne kulture na kojem smo crtali krunidbu kralja Zvonimira, a četvrti sat smo imali prirodu i društvo na kojem smo izvodili scene iz povijesti Hrvata. Svi smo bili podijeljeni u skupine. Učenice Dora Slabinjac, Nika Gorišek, Ema Knežić, Gabrijela Mašić i Leonarda Vranić glumile su u igrokazu „Krunidba kralja Zvonimira.“ Učenici Petar Papić, Fran Mašić, Ivano Novak, Ivan Szabo, Vito Bilalović Kelez te Laura Nuši i Mia Pavlović predstavile su se u igrokazu „Dolazak Hrvata u novu domovinu“. Oni su glumili prve Hrvate: Kosenca, Lobela, Muhla, Klukasa, Tugu i Bugu. Ivan Szabo je bio knez Borna, a Laura Nuši je glumila posjetitelja na dvoru. Došla ga je moliti za pomoć. Pripovjedačica u igrokazu bila je Dora Kaurinović. Braća Fran i Gabrijela Mašić napravili su maketu crkve sv. Lucije. Paula Cikarski i ja napravile smo maketu dvorca. Na kraju sata znanje smo provjerili na prezentaciji i križaljki koju su osmislile Matea Jukić, Manuela Ojvan, Fran Opuhač i Jakov Lasan. Bilo nam je lijepo vratiti se u prošlost u društvu učiteljice Ade i knjižničara.

Napisala: Mia Pavlović, 4. b

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 26. 2. 2016.