U RITMU AFRIKE: Nigerijski princ posjetio našu školu!

U utorak, 9. veljače, našu su školu posjetili Afrikanci koji su na svom putu u Italiju ostali u Hrvatskoj. S malim zakašnjenjem ušli su u blagovaonicu veselo svirajući na svojim instrumentima. Svoju pozitivnu energiju prenijeli su na nas te smo ih pratili uz pljesak. Nakon toga su se predstavili. Prvi se predstavio princ Adewale Sonujiki, a potom i njegovi prijatelji Sam Bushara i Abdaul Ba.

Pričali su nam o tome kako djeca u Africi jako vole školu iako mnogi nemaju mogućnosti ni uvjete za osnovno školovanje. Princ nam je rekao da djeca vole pjevati pjesmu „Bata mi a dun ko, ko, ka“. Naučio nas je ples kojim djeca u Africi zahvaljuju Bogu te je govorio o svojoj kulturi.

Princ Adewale zapravo je izbjeglica iz Nigerije. Sada je sretan što živi u Zagrebu. Imali su mnogo poteškoća s učenjem hrvatskog jezikom, ali nama uopće nije smetao prinčev izgovor. Zahvaljujemo Afrikancima što su posjetili našu školu. Nadamo se da nas naši novi prijatelji neće zaboraviti te da će nam ponovo uljepšati jedan školski dan.

Ivana Debeljak, 6. a

U Africi djeca vole ići u školu

U našu školu 9. veljače došla su tri Afrikanca. Došli su da bi nam isričali ponešto o životu i školama u Africi. U Hrvatsku su došli zbog rata prije nekoliko godina, još uče naš jezik, ali im i sada jako dobro ide.

Kada su došli, odsvirali su nam nešto na afričkim bubnjevima, zato još svim šestašima u glavi odzvanja afrički ritam. Pjevali smo pjesme na njihovom jeziku i otplesali zahvalu Bogu. Zahvalu Bogu pjevaju djeca u Africi da bi zahvalili Bogu što mogu ići u školu i što su zdravi i sretni. Postavili smo nekoliko pitanja, a oni su nam ljubazno odgovorili.

Bilo im je žao kada su napuštali svoju zemlju, svoj dragi skromni dom – Afriku. Oni žele da sva djeca u Africi pohađaju školu. Na kraju smo se slikali s njima i odlučili smo zauvijek čuvati te fotografije. Nije važno koje si boje kože, ali bitno je ono što osjećaš prema drugima, bitna je – LJUBAV!

Antonelu Klarić, 6. b

Afrika

Ima jedan kontinent

koji je tako nastao

da se od Gondvane rastao.

Tako je kolijevka života

od koje se stvorila prava divota.

Prvi ljudi bili su tamo,

u Egiptu jako rano.

Danas tamo nije baš bajno,

Vode nema neprestano.

Siromašna djeca svaki dan je traže,

imaju težak život, svatko to kaže.

Ljudi su dobri, nadamo se, pomoći će njima,

jer Afrika svačiju pomoć prima

Ivana Debeljak, 6. a

objavio: Krešo Urek   datum: 12. 2. 2016.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »