Udruga "ORION" u OŠ Dugo Selo

Udruga "ORION" osnovana je početkom 2001. godine na inicijativu skupine profesora defektologa iz Centra za rehabilitaciju "Stančić" i djeluje na dugoselskom području Zagrebačke županije...

Osnovna djelatnost udruge je unapređenje odgoja i obrazovanja djece i mladeži.

O - odgoj
          R - rehabilitacija
              I - inkluzija
                  O - obrazovanje
                      N - napredak

Našu ciljnu skupinu čine djeca i mladi s teškoćama u razvoju (mentalnom retardacijom, oštećenjima vida i sluha, motoričkim oštećenjima i kroničnim oboljenjima), govorno - jezičnom komuniciranju (govor, čitanje, pisanje, računanje, usvajanje jezika) i učenju(pamćenje, održavanje pažnje i koncentracije, hiperaktivnost).
   Oko 10 % osnovnoškolske populacije ima tih teškoća, te im je nužna stručna pomoć i podrška. Stručnu pomoć u savladavanju čitanja i pisanja, odnosno govorno - jezičnoj komunikaciji, treba 30% učenika prvih razreda.
   Djelovanje udruge usmjereno je na rano otkrivanje teškoća (predškolci i školarci), te njihovo ublažavanje i otklanjanje odgovarajućim logopedskim i edukacijsko - rehabilitacijskim postupcima. Kroz različite aktivnosti djelujemo na prevenciju školskog neuspjeha, nepoželjnog ponašanja, te socijalne isključenosti djece i mladeži.
   Organiziranjem sadržajnog i kreativnog provođenja slobodnog vremena za djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta djelujemo i na podizanje kvalitete njihovog života.
Zahvaljujući donacijama udruga provodi slijedeće programe:

- Prevenciju školskog neuspjeha djece s teškoćama u razvoju, govorno - jezičnom komuniciranju i učenju

- Prevencija socijalne isključenosti djece i mladeži s teškoćama u razvoju, govorno - jezičnom komuniciranju i učenju

- Likovna i kreativna radionica u funkciji otkrivanja i podržavanja razvojnog životnog potencijala

-Organizirano provođenje slobodnog vremena djece predškolskog i  osnovnoškolskog uzrasta

Naše aktivnosti su besplatne za naše korisnike:
                       - djecu predškolskog uzrasta
                       - učenike nižih i viših razreda osnovne škole
                       - roditelje
                       - učitelje

Udruga "ORION" trenutno provodi neke aktivnosti (savjetovalište, kreativne radionice) u prostoru OŠ Dugo Selo. Tijekom školske godine, utorkom od 15.30 do 17.00 sati, djeluje Savjetovalište (za učenike, roditelje i učitelje). Petkom su organizirane Kreativne radionice , u istom terminu.
   Zahvaljujemo se ravnateljici OŠ Dugo Selo, Mr. sc. Marijani Kozarić Ciković i pedagoginji Nadi Pavelić što su uvidjeli potrebu za ovim vidom suradnje i omogućile da se ta suradnja održi duži niz godina. Na fotografijama možete vidjeti trenutke s kreativnih radionica. Tijekom školske godine radionice su bile vrlo dobro posjećene.

Predsjednica Udruge Orion
Ljiljana Tršan
                                                                                            Udruga Orion
                                                                                           Zagrebačka bb, Stančić
                                                                                           10 370 Dugo selo
                                                                                           Mob.: 091/5828242

objavio: Borislav Jurić   datum: 11. 6. 2009.

« Svibanj 2024 »