PODUZETNIČKE RADIONICE: „B-look“ i mladi luk

U sklopu radionice poduzetništva Razredna tvrtka „B-look", učenici su pod vodstvom učitelja geografije i povijesti Siniše Kljajića pripremili sirovine, proizveli te sada stavljaju na tržište mladi luk iz školskog vrta i uz njega sadnice rajčica, krastavaca, tikvica i paprika. Sastavni dio projekta je i uporaba (ponovno korištenje) iskorištenih čaša iz učiteljskog aparata za kavu. Tako čaše dobivaju novu vrijednost u našim rasadnicima, a ostvarujemo i edukacijske ciljeve u očuvanju sirovina u okolišu.

Projekt je dio plana Učeničke zadruge „Zorka" i provodi se u predmetnoj nastavi u sklopu međupredmetne teme Poduzetništvo.

Cilj je ove višegodišnje radionice, koja se provodi 5. - 8. razreda, educirati učenike o osnovnim pojmovima u poduzetništvu: što su to prihodi, rashodi, troškovi proizvodnje, kako izračunati ekonomsku cijenu proizvoda, razvijati suradništvo, učinkovita podjela poslova i odgovornosti.

S obzirom na prošlogodišnje rezultate, ovogodišnji je cilj bio povećanje proizvodnje, što je i ostvareno. Od ovogodišnje zarade planira se odvojiti dio za kapitalno ulaganje - nabavu printera za ispis na tekstil kojim će nadograditi svoje poduzetničke planove u budućnosti.

Kako bi se povećali prihodi tvrtke, B-look poziva sve zainteresirane da posjete vanjsku tržnicu „Kod Zorića“ i kupe njihove kvalitetne proizvode.

Više o svemu pročitajte i u izvještaju polaznika radionice Magdalene Pavlić i Tea Matkovića, 7. b

B-look

Sve je krenulo u 6. razredu. Učitelj geografije i povijesti Siniša Kljajić s prošlom je generacijom započeo sadnju luka, no koronavirus sve je prekinuo. Prošloj generaciji ostale su plastične boce koje smo odnijeli na povrat i dobili novac. S tim novcem kupili smo lukovice i sadnice koje smo i zasadili. U toj ideji sudjelovali su: Teo Matković, Magdalena Pavlić, Mihael Mrnjec, Marko Helešić i Mihael Kralj (na početku i: Marija Špoljarec, Patrik Ozimec, Mihaela Matuzović, Petar Vujičić, Lucijan Vuković i Luka Banozzi).

Kada je luk izrastao, posadili smo i sadnice koje smo kasnije prodavali na Danu škole. Prihod od prošle godine ostavili smo za nastavak projekta u ovoj školskoj godini. Sve to radimo kako bismo se upoznali s poduzetništvom što je važno za našu budućnost. Ovaj projekt će nam zasigurno pomoći u snalaženju u poslovnom svijetu kada završimo svoje školovanje!

Magdalena Pavlić i Teo Matković, 7. b

objavio: Ivana Mijatović   datum: 30. 4. 2024.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c