DANI MEDIJSKE PISMENOSTI: Radijska novinarka Sandra Maričić održala radionicu s Radoznalim reporterima i Digitalcima

Piše: Emanuel Peponi Pintar, 5. a

Povodom Dana medijske pismenosti u knjižnici je u petak, 26. travnja 2024. održana radionica o medijskoj pismenosti u sklopu projekta Kako i zašto učiti o medijima?. Radionicu je za novinarsku skupinu Radoznali reporteri i skupinu Digitalci organizirala učiteljica hrvatskog jezika Dragana Radovan Marković u suradnji s učiteljem informatike Krešom Urekom i školskim knjižničarkama Ladom Grdan i Ivanom Mijatović. Predstavljajući udrugu Kumulus za razvoj kompetencija, učenje, medijaciju, edukaciju, stručno savjetovanje i usavršavanje, radionicu je vodila radijska novinarka Sandra Maričić u suradnji s pedagoginjom Majdom Fajdetić.

Pismenost je sposobnost čitanja i pisanja i jasno je zašto moramo savladati te vještine, no znamo li što je medijska pismenost i koliko nam je ona važna u svakodnevnom životu? Tom smo se temom bavili povodom Dana medijske pismenosti (22.-28. travnja) na radionici u školskoj knjižnici. Ovaj obrazovni projekt provodi Udruga Kumulus uz podršku Agencije za elektroničke medije i u suradnji s brojnim partnerima pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Radionica je otvorena pitanjem što znači biti medijski obrazovan, a medijsku pismenost smo ubrzo mogli definirati kao mogućnost pristupa, analize, kritičkog vrednovanja i stvaranja novog medijskog sadržaja. Mediji se dijele na nove i stare. Takozvani stari mediji su novine, radio, kazalište i slični, a novi mediji su ovi što su nas polako okupirali u svakodnevnim životima: računala, mobiteli i svi drugi ekrani koji nas okružuju. Medijska pismenost jedan je od temeljnih elemenata građanske pismenosti jer su mediji važan kanal informiranja, komunikacije između građana i tijela javne vlasti te na taj način utječu na formiranje razmišljanja i stavova. Proučavanje medijske pismenosti ima za cilj uočiti potencijalno štetne medijske sadržaje, medijske navike djece i odraslih i još mnogo toga. Upravo nas je u tom dijelu predavačica nastojala dodatno informirati stavljajući težište razgovora na opasnosti koje prijete, krađu osobnih podataka i nasilje koje se događa putem internet. Savjetovala je što možemo učiniti kako bi se zaštitili i spriječili neugodna iskustva, kako prijaviti krađu osobnih podataka, kako možemo napraviti razliku između pravih i lažnih vijesti koje kreira umjetna inteligencija - autor se potpisuje ispod teksta dok umjetna inteligencija to ne čini - te koje su stranice sigurne za pregledavanje podataka.

Za kraj je voditeljica programa predložila radio emisije o ovoj temi te nam dala da ispunimo anketu na kojima su bila pitanja o našoj povezanosti s medijskim svijetom.

Mediji su sve prisutniji u našim životima te se nameće potreba za dodatnim odgojno-obrazovnim sadržajima o medijima u osnovnoj školi kao što je bio ovaj.

objavio: Ivana Mijatović   datum: 30. 4. 2024.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c