ENERGETSKA PIĆA NISU ZA MLADA BIĆA!

S obzirom na pretjeranu konzumaciju energetskih pića kod učenika osnovnih i srednjih škola, nadležna Služba za školsku i adolescentnu medicinu pokrenula je kampanju „Energetska pića nisu za mlada bića“ i pripremila informativne materijale koji Vam stavljamo u prilogu. Molimo sve roditelje i učenike da ih pročitaju!

Konzumacija energetskih pića u našoj je školi strogo zabranjena!

Energetska pića su bezalkoholna pića koja sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamina. Količina kofeina u energetskom piću najčešće se kreće od 80 do 300 miligrama po boci ili limenci napitka, a sadrže prosječno 27 g šećera u 250 ml (više od 5 žličica šećera u jednoj limenci).

Reklamiraju se kao proizvodi za podizanje energije, mentalne budnosti i koncentracije, no taj je osjećaj kratkotrajan i nakon njega razina energije brzo počne opadati opada. Energetska pića potrebno je razlikovati od beskofeinskih sportskih i izotoničnih napitaka koji sadrže elektrolite i služe za osiguranje hidracije tijekom tjelesne aktivnosti.

Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina. Predoziranje kofeinom može povećati broj otkucaja srca (ponekad do palpitacije) i krvni tlak, dovesti do mučnina i povraćanja, uzrokovati izraženu hipokalcemiju, metaboličku acidozu, konvulzije, poremetiti obrasce spavanja ili uzrokovati nemir, tjeskobu ili uznemirenost, a u nekim slučajevima čak dovesti i do smrti.

Djeca su izložena većem riziku od štetnih učinaka nego odrasli. Osim spomenutih štetnih učinaka kofeina, ne treba zaboraviti ni dugoročne zdravstvene posljedice povezane s prekomjernim unosom šećera kao što su zubni karijes, pretilost i šećerna bolest tipa II.

ZDRAVIJE ALTERNATIVE ENERGETSKIM PIĆIMA

Lakše je stvoriti novu naviku tako da zamijeni staru pa je davanje alternativnih opcija jednostavan način za smanjenje konzumacije energetskih pića.

Zdravije alternative energetskim pićima:

• Voda ili mineralna voda s komadićima voća

• Voćni čaj, topao ili hladan

• 100% prirodni sokovi

Ako se djeca žale da se osjećaju tromo i imaju malo energije, potaknite ih da energiju pokušaju povratiti na zdravije načine – odspavati, ustrajati u higijeni spavanja što podrazumijeva leći svaku večer u isto vrijeme i buditi se ujutro u isto vrijeme te osigurati svakodnevno najmanje 9h sna, izaći van i prošetati na svježem zraku, istuširati se hladnom vodom, pojesti voće ili popiti napitak koji je zdravija alternativa energetskom piću.

Izvor: HZJZ

objavio: Ivana Mijatović   datum: 16. 11. 2023.