DVORCI HRVATSKOGA ZAGORJA: Šestaši posjetili Veliki Tabor i Trakošćan

Učenici šestih razreda u pratnji svojih razrednika Borne Milanovića, Marijana Brajnovića, Zvjezdane Bahmec, Ivana Dukmenića i Ankice Vidak te učiteljice Likovne kulture Sunčice Balažic Stjepanović otišli su na izlet u četvrtak, 26. listopada 2023. godine. Posjetili su dvorce Veliki Tabor i Trakošćan gdje su obišli muzejske postave, slušali legende i predavanja o povijesti tih kulturnih znamenitosti te sudjelovali u radionicama streličarstva i izrade keramičkih predmeta kako bi im se dočarao život stanovnika kasnog srednje vijeka i rane renesanse. Što su sve doživjeli, pročitajte u reportažama novinarki Paule Samaržije (6. c) i Katje Šego (6. d).

Živopisne legende slavnih dvoraca

Svi učenici šestih razreda 26. listopada krenuli su na izlet u Trakošćan i Veliki Tabor. Razrednici su nam prvo donijeli sendviče, a oko 8 sati ukrcali smo se u autobuse i ubrzo krenuli. Put je bio dug i nemiran. Učenici na zadnjim sjedištima puštali su svakakve pjesme preko zvučnika po željama drugih. Bilo je dosta zagušljivo jer su mnogi jeli u busu, ali smo morali počistiti sve iza sebe. Tik do našeg prvog odredišta, nekim je učenicima palo na pamet da razmijene mirise svojih parfema i dezodoransa, što je za neke druge bio neizdrživo. Uglavnom, put je bio vrlo dinamičan i činilo mi se da nikada nećemo stići.

Kada smo se svi skupili u Velikom Taboru, vodiči su nas podijelili u četiri grupe - jedni su razgledavali utvrdu, a drugi su sudjelovali u radionicama. Bilo je jako zanimljivo, a najviše me se dojmila priča o  Veroniki Desinićkoj i njezinoj tragičnoj ljubavnoj priči. Nakon obilaska, stigli smo u vinski podrum gdje nas je dočekala ljubazna gospođa, stol i pribor. Prvo smo poslušali legendu o ženi kojoj se noge svake subote pretvaraju u krakove, a zatim smo je glinom modelirali. Učenici u drugoj skupini gađali su mete lukom i strijelom. Bilo je jako zabavno. Nakon radionica, svratili smo i u suvenirnicu, a zatim  požurili u autobus koji nas je odvezao do našeg sljedećeg odredišta.

Putovali smo dosta dugo, no sretno smo stigli do dvorca Trakošćan. Prvo smo posjetili istoimeni restoran, a zatim dvorac. Do dvorca smo se morali uspinjati u brdo, ali je bila jedna vrlo zdrava aktivnost. Tamo nas je dočekala draga gospođa koja nas je povela u obilazak. Nismo smjeli ništa dirati, jer su većina izložaka originali, još iz razdoblja obitelji Trakošćan. Vidjeli smo svakojake portrete, namještaj, razne materijale, no najviše smo doživjeli legendu o zmaju.

Kada smo obišli sve katove dvorca, mogli smo neko provesti u druženju i šetnji. Svi smo odlučili kupovati na štandovima. Bilo je tu raznih igračaka, suvenira pa čak i hrane. Na kraju smo čak  sreli i jednog poznatog tiktokera! Ušli smo u bus i krenuli kući. Bilo je jako zabavno i jedva čekam sljedeći izlet!

Paula Samaržija, 6. c

Pogled s Velikog Tabora i Trakošćana

U četvrtak, 26. listopada 2023. godine učenici šestih razreda su posjetili dva dvorca: Veliki Tabor i Trakošćan. Krenuli smo u osam sati. Prvi dvorac koji smo obišli bio je Veliki Tabor do kojeg smo se morali penjati jer je građen na uzvišenom radi lakše obrane u prošlosti. Podijelili su nas u skupine. Svaka je skupina imala svog vodiča i razgledala utvrdu u različito vrijeme. Vidjeli smo sobe u kojima su plemići u prošlosti spavali, maketu dvorca, mučionicu, oružje, gostinske sobe i puno drugih stvari. Nakon obilaska određene skupine išle su na streljaštvo, a druge su izrađivale pečatnjake od gline.

Sljedeća stranica bio je dvorac Trakošćan. Ručali smo u restoranu koji se nalazi u podnožju dvorca. Obilazak smo započeli u lovačkoj sobi, a nastavili u knjižnici, muzičkoj sobi, sobi za kartanje, galeriji te vidjeli mnogo impresivnih predmeta. Jednom je prilikom nekoliko nas izišlo na mali balkon s kojeg se prostirao prekrasan pogled. Vidjeli smo trakošćansko jezero u kojem, nažalost, trenutačno nema vode zbog obnove. Prostorija u kojoj smo završili svoj obilazak bila je kuhinja te smo, spuštajući se stepenicama u podrum, opet završili u restoranu. Puno je lakše ići nizbrdo nego uzbrdo.

Trakošćan je, kao i Veliki Tabor, građen na uzvisini zbog boljeg pregleda okolice i lakše obrane u prošlosti. U podnožju Trakošćana sada se nalazi suvenirnica, gdje smo mogli kupiti neku sitnicu za uspomenu na ovaj zanimljiv i sadržajan izlet.

Katja Šego, 6. d

objavio: Lada Grdan   datum: 13. 11. 2023.

Ovaj tjedan: 2020