OBILJEŽILI SMO: Dan kravate u 4. e razredu

Dan kravate diljem Hrvatske obilježava se 18. listopada. Iako se kravata kao odjevni predmet sve manje viđa u svakodnevnom životu, i dalje je neizostavan dodatak odjevnim kombinacijama u svečanim prilikama i javnom političkom životu.

U 4. e razredu sa svojom su se učiteljicom Marinom Perković prisjetili povijesti kravate i prigodno obilježili taj dan. Njihove doživljaje pročitajte u nastavku.

Dan kravate obilježili smo 18. listopada 2023. Toga dana naučili smo mnoge zanimljivosti o kravatama. Kravate su dobile ime prema hrabrim hrvatskim vojnicima iz sredine 17. stoljeća. U Europi je u to doba bjesnio strašni Tridesetogodišnji rat. Francuski kralj Luj XIII. tada je u pomoć pozvao hrvatskog bana Žigmunda Erdodyja koji mu je došao s čak 6000 vojnika. Hrvatski su vojnici privukli pažnju svojim vezenim maramama od različitih materijala. Način nošenja tih marama ubrzo se prozvao „a la Croate“ (na hrvatski način). Taj je ukras brzo osvojio Europu, a poslije i čitav svijet. Ali što će njima vezena, oslikana marama? Kad su naši vojnici išli u ratove, njihove zaručnice i supruge vezale su im marame oko vrata da ih sjećaju na dom i da uvijek znaju da ih netko čeka kod kuće. Polako, osmislili su današnje ime za maramu, „kravata“.

Kada smo sve ovo naučili, učiteljica nam je dala isprintane kravate koje smo bojili po svojim željama. Toga dana svi smo nosili maramu oko vrata. Volim obilježavati ovakve dane.

Ema Šego, 4. e

U srijedu, 18. listopada obilježili smo Svjetski dan kravate. U dogovoru s učiteljicom svaki je učenik stavio kravatu oko vrata. Napravili smo nekoliko prigodnih fotografija i prisjetili se zašto obilježavano taj dan. Kravata je izvorni hrvatski proizvod te predstavlja u svijetu našu bogatu povijesnu i kulturnu baštinu.

Sredinom 17. stoljeća hrvatski su vojnici sudjelovali u Tridesetogodišnjem ratu. Na čelu s hrvatskim banom Žigmundom u ratu je sudjelovalo 6000 hrvatskih vojnika. Hrvatska tradicionalna odora sa oslikanim, vezenim kravatama pobudila je pažnju. Vojnici su nosili kravate od grubih materijala, a časnici od finog pamuka i svile. Taj modni ukras osvojio je cijelu Europu i svijet, čime je hrvatska marama - kravata - postala simbolom elegancije i kulture.

Luka Crnoja, 4. e

objavio: Ivana Mijatović   datum: 24. 10. 2023.